İYİ Parti ile HDP arasındaki gerilim tırmanıyor

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in tutuklu Selahattin Demirtaş hakkındaki sözlerinin ardından HDP’den flaş bir tepki geldi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Meral Akşener'den talep edecekleri randevudan vazgeçtiklerini açıkladı.

İYİ Parti ile HDP arasındaki gerilim tırmanıyor

Geçtiğimiz günlerde katıldığı televizyon programında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında da açıklamalar yapmıştı. “Selahattin Demirtaş terörist mi?” sorusuna; “ Selahattin Demirtaş’ın terörle iç içe olduğu bir gerçek. Bunu kendisi de reddetmiyor zaten” diye cevap vermişti.

Akşener’in bu söylemi, “muhalefet turu” kapsamında siyasi partilerin yetkilileri ile görüşmeye başlayan ve geçtiğimiz günlerde İYİ Parti’den randevu talep edeceklerini belirten HDP’yi rahatsız etmişti. HDP Eş Genel Başkanı Pelvin Buldan konuya dair yaptığı açıklamada İYİ Parti ile görüşmeyi şu an için düşünmediklerini söyleyerek; “Meral Akşener’in HDP ve Selahattin Demirtaş’a dair çok ağır ithamları oldu. Bir muhalefet partisinin iktidar diliyle konuşmasını asla kabul etmeyiz. Meral Hanım’ın ne partimize ne de eş genel başkanımız Selahattin Demirtaş’a yönelik terörist deme hakkına sahip olmadıklarını söyleyebilirim. O yüzden İYİ Parti ile yapacağımız görüşmenin bir gerçekliği yok” dedi.

“PKK’YA DÜŞMAN OLMAYANLAR BİZİMLE DOST OLAMAZ”

Yaşanan gelişmelerin ardından İYİ Parti kanadının vereceği cevap merak konusu olmuştu. Meclis Genel Kurulu’nda söz alan İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, “Dediniz ki Karayılan’ı bin parçaya böleceğiz. 10 bin parçaya bölün, elimizden gelen destek neyse vermekten geri durmayacağız. Sadece Karayılan’ı değil, ona destek olanları da bölün, parçalayın. Türk milletine düşman olan PKK, bizim de düşmanımızdır. Türk milletine ilan ediyorum. PKK’yla dost olan da bizim düşmanımızdır. Herkes iyi bilsin ki PKK’ya düşman olamayanlar da asla bizim dostumuz olamaz” dedi.

“ÇOK DA ÖNEMSEMEYİZ”

Pelvin Buldan’ın “İYİ Parti’nin kendi diline özen göstermesi gerek. Bu dil düzelirse, durumu tekrar değerlendiririz. Bu kadar basit” ifadelerine ise TBMM’de basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu yanıt verdi. Tatlıoğlu, “Kimsenin bizi vasıflandırması çok anlam taşımıyor. Çok da önemsemeyiz. Bunlar bizim çok kulak verdiğimiz hususlar değil” şeklinde cevap verdi.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar