İYİ Partili Ergin Kahveci büyüme rakamlarını değerlendirdi

Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 1.8 büyürken, tarım sektörü ise 4.8 büyüdüğü açıklandı. Tarım sektörünün yüzde 4.8 büyümesine rağmen bu büyümeden çiftçinin ne kadar pay aldığı ise merak konusu oldu. İYİ Parti Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ergin Kahveci büyüme rakamları kapsamında açıklamalarda bulundu.

İYİ Partili Ergin Kahveci büyüme rakamlarını değerlendirdi

İYİ Parti Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ergin Kahveci, ekonomik büyümede temel amacın kalkınma olması gerektiğini belirterek, açıklanan büyüme rakamlarında maalesef bunu göremediklerini kaydetti.

“BÜYÜMEDE ASLOLAN KALKINMA İLE AT BAŞI GÖTÜREBİLMEKTİR”

Kahveci, şunları kaydetti: “Dolayısıyla tarımda bizim bakmamız gereken yer büyüme rakamı değil kalkınma ile ilgili bölümdür. Büyürken kalkınıyor muyuz yoksa büyürken sektör bileşenleri bundan istifa etmeden mi büyüyoruz? Şu anda tarımda görünen tablo; çiftçinin 200 milyar lira borcu varsa, sürekli maliyetlerden şikayet ediyorsa, eline geçen fiyatla pazardaki fiyat farkı enflasyonun üstünde oluyorsa, bundan fark alamıyorsa, burada büyüyen üreten çiftçi değil sektörün pazar kısmıdır. Yani çiftçinin 1 liraya sattığı ürün pazarda 6 liraya satılıyorsa demek ki buradaki büyüme üreticiye değil üreticiden sonrasına yansıyor demektir. Büyümede aslolan kalkınma ile at başı götürebilmektir.”

“ARADAKİ MAKASIN DAR OLMASI GEREKİYOR”

Büyüme ile kalkınmanın at başı olabilmesi için, büyüme rakamlarından sektörün kendi ürettiği değerler içinde de aynı oranda hissetmesi gerektiğini vurgulayan Kahveci, “Ekonomide böyle bir denge hiçbir zaman olmamıştır. Ancak aradaki makasın dar olması gerekiyor. Makas ne kadar genişlemişse orada o kadar gelir dağılımında adaletsizlik var demektir. Yani 5 bin lirası olan yüzde 1 büyürken, 500 bin lirası olan yüzde 11 büyüyorsa bu sağlıklı bir büyüme değildir” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE, DÜNYANIN EN KÖTÜ ÜLKELERİ ARASINDA”

Bu açıdan Türkiye’nin gini katsayısının iyi bir görüntü vermediğinin altını çizen Kahveci, “Gelir dağılımını ortaya koyan gini katsayısıdır. Gini katsayısı bir ülkenin gelirlerinin ülke içindeki paydaşlara dağılımını gösterir. Türkiye 0.400 ile dünyanın en kötü ülkeleri arasındadır. Gini katsayısı sıfırdan uzaklaştıkça ekonomide adil dağılım bozulur. Gini katsayısında en kötü rakam 0.500’dür. Zaten böyle bir ülkede yoktur. Türkiye’nin gini katsayısı ekonomideki adil dağılımın ne kadar kötü bir durumda olduğunu gözler önüne seriyor” dedi.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar