İzmir Mizah Festivali’ne Tepki: “Mizah Değil İhanet!”

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kornavirüs önlemleri nedeniyle çevrim içi düzenlenecek olan İzmir Mizah Festivali'ne Türkiye ve İslam düşmanlığı ile tanınan karikatüristler Jean Plantu ve Michel Kichka'nın davet edildiği belirtilerek tepki gösterildi.

İzmir Mizah Festivali’ne Tepki: “Mizah Değil İhanet!”

Kornavirüs önlemleri nedeniyle pek çok kültür etkinliğini çevrim içi gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin bu kapsama hayata geçirdiği etkinliklerden biri de İzmir Mizah Festivali oldu. Festival ilk etapta büyük ilgi görse de; detayları öğrenildikçe tepkiler de gecikmedi. Türkiye ve İslam düşmanlığı ile tanınan karikatüristler Jean Plantu ve Michel Kichka’nın davet edilmesi İzmir gündemini karıştırdı. 24 Aralık günü uluslararası katılımcılara ev sahipliği yapacak İzmir Mizah Festivali’ne Fransız çizer Jean Plantu ve İsrailli karikatürist Michel Kichka katılacağı duyurusu AK Parti’nin sert tepkisi ile karşılandı.

“Bu Özgürlük Kabul Edilemez”

İlk tepki İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin AK Partili Meclis Üyesi Erhan Çalışkan ve AK Partili Grup Başkanvekili Özgür Hızal oldu. Festivale katılım gösterecek karikatüristlerin açıklanması ile adeta şoka girdiklerini belirten Çalışkan; böyle bir davetin İzmirliler tarafından da hoş karşılanmayacağının altını çizdi. AK Partili Grup Başkanvekili Özgür Hızal ise; fikir özgürlüğü adı altında yapılanın kabul edilebilir bir özgürlük olmadığının altını çizdi.

“Bunu Hoş Göremeyiz”

Festivalde yer alacak isimleri değerlendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin AK Partili Meclis Üyesi Erhan Çalışkan, Türk düşmanlığı ve İslam aleyhtarlığı ile ilgili pek çok karikatür çizen bu sözde sanatçıların İzmir’imizde sanatçı olarak ağırlanması kabul edilemez diyerek; “Özellikle Jean Plantu İslamiyet’e karşı çok sayıda etkinliğe de katılmış bir karikatüristtir. İzmirlinin parasıyla düzenlenen böyle bir etkinliğe Türk devletine ve milletine, inancına, İslamiyet’e karşı açıkça düşmanlık besleyen insanların katılmasını hoş göremeyiz” ifadelerini kullandı.

“İzmirliler Hakkını Helal Etmez”

İzmir Mizah Festivali organizasyonunu ve katılımcıları değerlendiren Çalışkan; Böyle bir festival için ayrılacak bütçeyi İzmirlilerin de doğru bulmayacağını dile getirerek; “Bu festival hepimizin yakından tanıdığı Cumhuriyet gazetesi karikatüristi İzel Rozental’in moderatörlüğünde yapılacak. Biz bunu anlayışla karşılıyoruz. Belediye Başkanı Tunç Soyer’in siyasi görüşüne yakın bir şahsiyetle böyle bir organizasyon düzenlemesi normal. Ancak davet edilen kişilere baktığınız zaman Fransız çizer Jean Plantu ve İsrailli Michel Kichka var. İzmirlilerin de hoş göreceğini düşünmüyorum. Bu kişilere İzmir kasasından para ödeniyorsa hiçbir İzmirlinin de bunu onaylayacağını ve hakkını helal edeceğini düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

Hızal: “Akla ve Vicdana Sığmaz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal da, özellikle katılımcıların kabul edilemeyeceğinin altını çizerek; “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği festivale, birtakım sözde sanatçıları, biliyoruz ki fikir özgürlüğü adı altında davet etmiş. Fikir özgürlüğü adı altında bile olsa bu kabul edilebilir bir özgürlük anlayışı değil. Başta ülkemize ve yüce dinimiz İslam’a yönelik olarak birtakım hakaret içeren söylemleri olduğunu hepimiz gördük. Bu anlayışa sahip kişileri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek bir festivale davet edilmiş olmalarını biz asla ve asla kabul etmiyoruz. Bu anlamda İzmirlilerin de belediyenin takındığı bu tavrı kabul edeceklerini düşünmüyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar