İzmir’de deprem tehdidi! AFAD hazırlıklarını tamamlıyor

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, dün yaptığı açıklama ile, Yunanistan'da meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki depremin, İzmir'deki fayları etkileyebileceği ileri sürmüştü. Bunun ardından İzmir’de olası bir deprem durumunda AFAD’ın hazırlıklı olup olmadığı merak konusu oldu. AFAD ise dün yaptığı açıklama ile 3.5 milyon İzmirli’ye farklındalık eğitimi vereceklerini açıkladı.

İzmir’de deprem tehdidi! AFAD hazırlıklarını tamamlıyor

Yunanistan’ın Larisa şehrinde meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremi değerlendiren İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir; “Bu bölgede depremler birbirini tetikleyecek şekilde oluyor. Bizim tarafa doğru geldiğimizde Kuşadası tarafında, Büyük Menderes havzasındaki fayların tabi ki bu depremlerle birlikte tetiklenme olasılıkları var. Aynı zamanda Samos Fayı’nın düşen bloğunda Tuzla, Gülbahçe, Seferihisar gibi faylarımız var. Bunların da tetiklenme tehlikesi var” ifadelerini kullanmıştı.

3.5 MİLYON KİŞİYE AFET EĞİTİMİ

Bunun üzerine gözler AFAD’a çevrildi. İzmirliler, olası bir İzmir depreminde şehrin hazırlıklı olup olmadığını merak ediyor. Bu kapsamda açıklama yapan İzmir AFAD Müdürü Kartal Muhcı 2021’de kent genelinde 3.5 milyon kişiye afet eğitimi vermeyi planladıklarını belirtti. Muhcı; “Depremlerin ne zaman olacağını bilmiyoruz. Ancak hazırlıklı olabiliriz. Afetlere dirençli, dayanıklı bir toplum oluşturmak için her gün eğitimlerimiz devam ediyor” dedi.

1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında AFAD İzmir Müdürlüğü’nde basın toplantısı düzenleyen Kartal Muhcı, İzmir’de 30 Ekim’de meydana gelen depremin ardından yaraların hızla sarıldığını ifade ederek 2021’in afet eğitim yılı olarak ilan edildiğini hatırlattı.

“İZMİR’İN AFET İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK”

Tüm illerde vatandaşlara afet farkındalık eğitimleri vereceğinin altını çizen Muhcı, İzmir için en az 3.5 milyon vatandaşa eğitim vermeyi planladıklarını kaydetti. Muhcı, deprem anında doğru bilinen yanlışlar nedeniyle çok ciddi can kayıplarının yaşandığını vurguladı. Vatandaşlara afet ve acil durum anında, deprem öncesinde, deprem sırasında ve deprem sonrasında neler yapması gerektiğine dair eğitimlerin verileceğini dile getiren Muhcı, pandemi nedeniyle eğitimlerin AFAD’ın internet siteleri aracılığıyla yapıldığını ifade etti. Muhcı, “İzmir afet ihtimali çok yüksek olan bir il. Bu eğitimleri almamız gerek. Eğitimler sonucunda hayatta kalma süremizin çok daha fazla olacağından eminiz. Umarım yıl sonuna kadar hedefimize ulaşacağız. Afetlere dirençli bir Türkiye ortaya çıkacaktır. Günde yaklaşık 7 seans olarak internet üzerinden eğitim veriyoruz, salgın nedeniyle. Salgının sona ermesiyle birlikte bizler gönüllülerimizle yüz yüze eğitimleri de yapacağız. Klasik bir eğitim değil, gayet eğlenceli eğitimler bunlar. Bu bir eğitim seferberliği. Yarım saatlik eğitimler hayatlarımızı kurtaracaktır” dedi.

“ARTIK ENKAZLARDAN CANSIZ BEDEN ÇIKARTMAK İSTEMİYORUZ”

Ev ararken büyüklüğüne, manzarasına ve konumuna bakıldığını ancak depreme dayanıklı olup olmadığına bakılmadığını dile getiren Muhcı, “Deprem öncesi eşyaları sabitlemek şart. Maalesef 102 ekran bir televizyonun küçücük çocukların hayatlarına mal olduğunu gördük. Deprem öyle bir şey ki oradan asla kaçma fırsatınız olmayacak. Sağa adım atmak isterken kendinizi solda bulabilirsiniz. Afet anından iletişimsel olarak taş devrine dönülüyor. Büyük bir deprem olması durumunda uydu hariç bütün iletişim sistemlerinin büyük bir deprem sonrası çökebilir. Artık enkazlardan cansız beden çıkarmak istemiyoruz. Bunu afete karşı, depreme karşı bir savaş olarak düşünün. Bizim de elimizde çok büyük bir koz var. Depremlerin ne zaman olacağını bilmiyoruz. Ancak hazırlıklı olabiliriz. Afetlere dirençli, dayanıklı bir toplum oluşturmak için her gün eğitimlerimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar