İzmir’de Yaşanan Lunapark Kazasının Ardından Tehlikeler Gündeme Geldi

İzmir'in Gaziemir ilçesinde, geçen hafta yaşanan lunapark kazası sonucu 3 kişi yaralanmıştı. Kazanın ardından, çocuk, genç, yetişkin her yaştan kesimin eğlence merkezi olan oyun parklarındaki gizli tehlikeler gündeme geldi. İşte alınması gereken tedbir ve önlemler...

İzmir’de Yaşanan Lunapark Kazasının Ardından Tehlikeler Gündeme Geldi

İzmir’in Gaziemir ilçesinde, geçen hafta yaşanan lunapark kazası sonucu 3 kişi yaralanmıştı. Kazanın ardından, çocuk, genç, yetişkin her yaştan kesimin eğlence merkezi olan oyun parklarındaki gizli tehlikeler gündeme geldi.

Lunaparak Kazasının Ardından Açıklama “her lunaparkta bir mühendis ve teknisyen bulunmalı”

Uzmanlar, ölüm ve yaralanmalara neden olan lunapark kazaların büyük bir kısmının tedbir ve denetim eksikliğinden kaynaklandığını belirtti. Yapılan açıklamada, her lunaparkta bir mühendis ve teknisyen bulunması gerektiği kaydedildi.

CİHAZLAR YILDA BİR KEZ DEĞİL, HERGÜN KONTROL EDİLMELİ

Makine Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul Şube Başkanı İbrahim Tataroğlu, oyun parklarındaki cihazların yılda bir kez değil her gün kontrolden geçirilmesi gerektiğini, her lunaparkta birer mühendis ve teknisyen bulunması gerektiğini söyledi.

“Sezon başlamadan önce lunaparkların periyodik kontrolleri yapılması gerekiyor. Bu kontrolleri ise, işletmelerde bulunan makine mühendisi ve teknisyen gerçekleştiriyor. İşletmelerde bulunan cihazların kimi günlük kimi ise aylık kontrollerden geçmesi gerekiyor. Yetkililerin dikkat etmesi gerek önemli hususlardan biri de ise lunapark işletmelerinde mühendis ve teknisyenin bulunup bulunmadığı ve kontrollerin düzenli olarak yapılıp yapılmadığı. Oyun merkezlerindeki cihazlar periyodik kontrollerden geçip uygunluk alsa bile her gün boş şekilde çalıştırılıp tekrar tekrar kontrol edilmesi gerekiyor. Tespit edilen eksiklik varsa mühendis ve teknisyen tarafından düzeltilmesi gerekiyor” dedi.

“Bir halatın ömrü ne kadar sıkılıkla kullanıldığına bağlıdır”

“Bir halatın ömrü ne kadar sıkılıkla kullanıldığına bağlıdır” diyen Tataroğlu, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Lunaparklarda yaşanan kazaları önlemek için yapılması gerekenleri şu şeklide sıralayabilirim. Birincisi, periyodik kontrollerin ve bakımların yapılması, ikincisi, her işetmede bir mühendis ve teknisyenin sürekli çalıştırılması, üçüncüsü ise işetmelerdeki kamusal denetimlerin zamanı geldiğinde yapılıyor olması. Aynı zamanda unutmayalım ki, her makinenin bir kullanım ömrü vardır. Bu kullanım ömrünün takip edilebilmesi içinde periyodik kontroller yapılması gerekir. Örneğin, halatların kontrolleri uzmanlık gerektiren bir konu ve bu çerçevede yapılması gerekir. Bir halatın ömrü ne kadar sıkılıkla kullanıldığına bağlıdır. Bu yüzden cihazlar tahribatsız muayeneden geçmesi gerekir.”

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar