İzmir’de yeni tehlike! Deprem heyelanları tetikledi

İzmir’de geçtiğimiz yıl meydana gelen ve büyük yıkıma sebep olan 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından 6 bin civarında artçı deprem yaşandı. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, yaşanan sarsıntıların İzmir’de heyelan tehdidi oluşturduğunu açıkladı.

İzmir’de yeni tehlike! Deprem heyelanları tetikledi

Geçtiğimiz 30 Ekim’de, Ege Denizi’nde bulunan Seferihisar açıklarında meydana gelen ve yıkıma neden olan 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından ufak şiddette sarsıntılar yaşanmaya devam ediyor. Sarsıntılar ve olası tehlikeler hakkında açıklamalarda bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, artçı sarsıntıların İzmir’deki heyelanları tetiklediğini açıkladı.

Prof. Dr. Sözbilir, özellikle normal koşullarda kritik dengede durduğunu kaydettiği Narlıdere’nin Narbel, Bornova’nın Homeros Vadisi ve Eğridere, Çiğli’nin Harmandalı gibi heyelanlı bölgelerinde, artçı sarsıntıların aşırı yağışlarla birlikte tetiklenmeye yol açtığını kaydetti. Prof. Dr. Hasan Sözbilir, şöyle konuştu:

“30 Ekim’den beri 6 bin civarında artçı deprem oldu. Bunların en büyüğü ana şok olan 6.6 büyüklüğündeki depremdi. Birçok artçı sarsıntının büyüklüğü ise dörttü. Aynı zamanda Midilli taraflarında da deprem oldu. Dolayısıyla İzmir ölçeğinde sürekli bir sarsılma söz konusu. Sürekli zemin stabil durumdan belli saniyeler içinde sarsılıyor sonra tekrar duruyor. Bu da fosil heyelan olabilecek yerlerde tetiklemeye yol açıyor. Yağışla birlikte suyun etkisi, zeminle birleşince heyelanlar gelişiyor. Son 3.5 ay içinde özellikle Narlıdere Narbel tarafları, Çiğli Harmanladı tarafı ve Bornova Eğridere taraflarında heyelan gözlemleyebiliyoruz. Dolayısıyla bunlarla ilgili önlemler alınması gerekiyor. Özellikle bu bölgelerde fosil heyelanın belirlenmesi önemli. Bugün Türkiye’de heyelan duyarlılık haritaları yapılıyor. Bunlarla ilgili heyelan risk haritalarının yapılması da lazım. Türkiye’de bunlar şu an tabii ki il düzeyinde yapılıyor. Ancak ilçe, mahalle veya heyelanın gerçekleştiği nokta düzeyinde yapılması gerekli. Daha ayrıntılı çalışmalar yapılması lazım.”

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar