İzmir’e meteor düştü

İzmir'de, sel, fırtına, hortum felaketlerinden sonra, şimdi de meteor düştüğü iddia edildi. Kaydedilen görüntülerde; bir ışık huzmesinin karanlığı aydınlatarak düştüğü görülüyor.

İzmir’e meteor düştü

İzmir’de yaşanan deprem, sel, hortum felaketlerinin ardından, şimdi de ‘meteor’ şaşkınlığı yaşanıyor. Sosyal medyada gündeme gelen görüntülerde; gökyüzünde parlayarak aşağı doğru düşen bir ışık huzmesi görülüyor.

BAŞKA ŞEHİRLERDE DE GÖRÜLDÜ

Aynı görüntüler birkaç gün önce Türkiye’nin özellikle Doğu Karadeniz Bölgesindeki illerin yanı sıra Ankara, Kayseri, Tokatta da görülmüştü. Sosyal medyada paylaşımda bulunanlar yaşananları gök taşı (meteor) düşmesi olarak nitelendirmiş ve o anlar çokça konuşulmuştu.

“DAHA YENİ BAŞLADIK”

Çeşitli yerlerde kaydedilen meteor görüntülerinin ardından Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş açıklama yapmıştı. Bektaş; Meteor yağmurlarının bile takvimi var. Kuzey yarım kürede özellikle Türkiye’nin de içinde bulunduğu bölgede bu meteor yağmurlarının daha çok şov şeklinde görmek mümkün. Bunlar nedir? ‘Uzayda kuyruklu yıldızların molozları’ diyebileceğimiz parçalardır. Bu parçalar atmosfere girdikleri andan itibaren yüksek sıcaklık ve sürtünmeden dolayı azami bir enerji açığa çıkarıyorlar ve parlıyorlar.

Bunların büyük bir kısmı atmosferde eriyor ve dünyaya da taş olarak düşmüyor ama bazıları da taş olarak düşüyorlar. Dünyanın sonunun meteor çarpması sonucu olacağı yönünde teoriler de var. Üniversiteye bazı vatandaşlar bu tip taşları getiriyorlardı. Göktaşı mı, değil mi; öğrenmek için. Bu doğa olayı bir şok şeklinde görülen doğa olayı. Endişe edilecek ve korkulacak bir durum söz konusu değil. Meteor düşmelerini görebileceğiz, daha yeni başladık” diye konuşmuştu.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar