Kadın cinayetlerinde korkutan tablo! Failler en çok hangi meslek grubundan?

Kadın cinayetleri artarak devam ediyor. Pek çok farklı kuruluşun yayımladığı istatistiklere göre özellikle pandemi döneminde aile içi şiddet ve cinayetlerin sayısı geçtiğimiz dönemlere göre artış gösterdi. Peki yayımlanan istatistiklere göre şiddetin failleri en çok hangi meslek grubuna mensup? İşte detaylar...

Kadın cinayetlerinde korkutan tablo! Failler en çok hangi meslek grubundan?

Mart’ın ilk haftasında 7 kadın cinayeti, 2 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Şubat ayında ise bu sayı 28 günde 28 kadın cinayeti, 12 şüpheli kadın ölümü olarak belirlendi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun tüyler ürpertici Şubat ayı raporuna göre, öldürülen 28 kadından 15’inin neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 3’ü ekonomik, 10’u da boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. Şubat ayında öldürülen 28 kadının 14’ü evli olduğu erkek, 6’sı birlikte olduğu erkek, 4’ü tanıdık birisi, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek, 1’i kardeşi, 1’i oğlu tarafından öldürüldü. Kadınların 16’sı evinde, 5’i sokak ortasında, 1’i arabada, 1’i işyerinde, 1’i arazide, 1’i otelde, 1’i ıssız bir yerde, 1’i kömürlükte öldürüldü. 1’inin öldürüldüğü yer tespit edilemedi.

SADECE OCAK AYINDA 23 KADIN CİNAYETİ İŞLENDİ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporuna göre Ocak ayında ise 23 kadın cinayeti, 14 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Aralık 2020’deki rakamlar ise 23 kadın cinayeti, 9 şüpheli kadın ölümü olarak ifade edildi. 2020 yılında 300 kadın öldürüldü, 171 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. Son aylardaki raporlar incelendiğinde, önemli bir ayrıntı dikkat çekici ki o da şüpheli kadın ölümlerinin gittikçe artması. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun aylık verilerinde, özellikle pandemiyle birlikte şüpheli kadın ölümlerinde ciddi bir artış olduğu görülüyor. Örneğin Ocak 2020’de 7 şüpheli kadın ölümü gerçekleşmişken pandemi başladıktan sonra, yani Nisan 2020’de şüpheli kadın ölümler 20’ye çıkıyor. Mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül ve ilerleyen aylarda da şüpheli kadın ölümleri artıyor. Ocak 2021’de 14, şubat 2021’de de 12 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

Tüm bunlarla birlikte Polis Akademisi, “Dünyada ve Türkiye’de Kadın Cinayetleri” başlıklı bir rapor yayımladı. Raporda; kullanılan cinayet aleti, cinayet mekanları, cinayetlerin ay, gün ve saatlere göre dağılımı, maktul ve faillerin yaş, medeni durum, eğitim ve meslekleri gibi istatistikler yer alıyor. Peki bu rapora göre kadın cinayetleriyle en çok adı anılan meslek grubu hangisi?

EN ÇOK KADIN CİNAYETİ İŞLEYEN GRUP: NİTELİKSİZ İŞÇİLER

Yayımlanan rapora göre cinayetler ile meslek ve iş ilişkisi arasında çarpıcı korelasyonlar olduğu görülüyor. Raporla göre, kadınları öldüren erkeklerin yüzde 30.2’si niteliksiz işlerde çalışıyor. Dolayısıyla niteliksiz işlerde çalışan erkeklerin yoğun bir iş tatminsizliği yaşadığı ve daha az para kazanmalarının şiddete meyillerinde etkili olduğunu söylemek mümkün. Hayat standartları ve iş doyumu düşük erkekler grubu öldürmeye daha fazla meyilli. Ayrıca katillerin yüzde 26.9 gibi büyük bir oranı da işsizlerden oluşuyor. Aslında işsizlik ve niteliksiz meslek grubunda çalışanların hepsi beraber düşünüldüğünde yoksulluk, tatminsizlik ve düşük hayat standartları ortaya çıkıyor.

İLKOKUL MEZUNLARI YÜZDE 46.1 İLE İLK SIRADA

Aynı raporda faillerin eğitim düzeyine bakıldığında, en çok kadın cinayetinin yüzde 46.1 ile ilkokul mezunu erkekler tarafından işlendiği ortaya çıkıyor. İlkokul mezunu failleri sırasıyla; yüzde 17.0 ile ilköğretim ve ortaokul, yüzde 13.4 ile lise ve son olarak yüzde 5.8 ile üniversite mezunları izliyor. Yayımlanan verilere göre eğitim düzeyi arttıkça şiddet ve öldürme oranında düşüşler yaşanmakla birlikte, son bulmuyor.

Klinik Psikoloji Dergisi’nde yayımlanan daha detaylı bir makalede ise, meslek grubu ve şiddet eğilimi arasındaki bağlantı şu ifadelerle ortaya konuyor:

Gruplar ayrı ayrı incelendiğinde, faillerin yüzde 0.9’unun üniversite eğitimi gerektiren meslek sahibi (örn., öğretmen, biyokimya uzmanı) olduğu görülmektedir. Güvenlik ve koruma işinde çalışanlar (örneğin, polis, güvenlik görevlisi) ise tüm faillerin yüzde 2.8’idir. Faillerin yüzde 3.1’i işyeri sahibidir ve serbest meslek (örneğin, emlakçı, mağaza sahibi) çalışanıdır. Faillerin yüzde 6.9’u vasıflı işçi (örneğin, elektrik teknisyeni, sıhhi tesisatçı) yüzde 8,8’i vasıfsız işçidir (örneğin, temizlik görevlisi, çoban). Faillerin yüzde 1.9’u emekli, yüzde 0.3’ü öğrenci ve yüzde 1.9’unun işsiz olduğu haberlerde belirtilmektedir. Gazete haberlerinde 233 failin (yüzde 73.3) iş durumuna ve mesleğine dair bilgi gazete haberlerinde yer almamaktadır.”

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar