Kadınlar Siyasete Daha Fazla Katılırsa Demokrasi Gelişir

CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, 5 Aralık Türk Kadınının Seçme Ve Seçilme Hakkı'nın kabul edilmesinin 86. Yıldönümü ile ilgili açıklama yaptı.

Kadınlar Siyasete Daha Fazla Katılırsa Demokrasi Gelişir

“Dünya da gördüğünüz her şey kadının eseridir !” diyen ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Ulu Önder Mustafa Kemal

Atatürk 1925 Kastamonu’da yaptığı konuşmada ‘Toplumu kalkındırmak istiyorsak izlememiz gereken daha emin ve daha etkili bir yol var. O da Türk Kadınını çalışmalarımıza ortak etmek ve ekonomik hayatımızı onlarla beraber yürütmek, kadının bilimde, toplumsal ve ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, koruyucusu yapma yoludur.’ 5 Aralık 1934’de Mustafa Kemal Atatürk Anayasa ve Seçim Kanunda yapılan yasa değişikliği ile kadınların oy kullanma ve aday olabilmesinin önünü açmıştır” dedi.

KADINLARA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI VERMİŞTİR

CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca açıklamanın devamında “Böylece Türkiye birçok Avrupa ülkesinden önce kadınlarına seçme ve seçilme hakkını vermiştir. Biliyoruz ki kadınların siyasete katılımının yüksek olduğu ülkelerde hem demokrasi hem de kadınların yaşam kalitesi yüksektir. Varlığımızın temeli dost ve kardeşimiz tüm kadınlarımızın seçme ve seçilme haklarına Kavuştuğu bu tarihi ve önemli gününü en güzel en iyi duygularımla kutluyor, sevgilerimi saygılarımı sunuyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” diye konuştu.

HABER:KENAN YÜCEEL/MANİSA

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar