Kafe ve lokantalar açıldı fakat sektör çalışanlarının sorunları bitmedi

Koronavirüs pandemisi nedeniyle lokanta ve kafe çalışanları işsiz kaldı. Normalleşme sürecinde alınan kararla lokanta ve kafeler açıldı, fakat sektör hala belirsizlik ve istihdam sorunuyla karşı karşıya.

Kafe ve lokantalar açıldı fakat sektör çalışanlarının sorunları bitmedi

Pandemi süreciyle birlikte Türkiye’de kısıtlamaların başlamasından bu yana hemen hemen hiç iş yapamayan lokanta ve kafe çalışanları, yaklaşık bir yıldır iş yapamaz durumdaydı. Bu nedenle seslerini duyurabilmek için başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok ilde eylem yapan lokanta ve kafe çalışanları alınan normalleşme kararlarından da umduğunu bulamadı.

Bir kafe ve bar çalışanı olarak uzun süredir işsiz olan Mert Karaatlı konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Karaatlı; “Bakanlar Kurulu toplantısı sonucunda göreli de olsa bir açılma kararı çıktı. Bu karar sonucunda restoranlar kafeler ve lokantalar saat sabah 07.00 akşam saat 19.00’a kadar açılabilecek. Bunun içerisinde İstanbul gibi Ankara gibi büyükşehirler de mevcut. Tabii isterdik ki en azından sokağa çıkma yasağının olduğu başladığı saat akşam 21.00’e kadar devam etsin bu açılma kararı. Fakat akşam 19.00’da nedendir bilinmez böyle bir kararla kapatılacak. Bunun yanı sıra bir ayrımcılık söz konusu restoranlar kafeler açılacak, ama barlarla meyhanelere dair herhangi bir şey yok. 10 gün sonra barlar ve meyhaneler yaklaşık bir yılını dolduracak kapalı kaldığı süre boyunca. Bu sektörde çalışan binlerce insan bir sene boyunca ne yer ne içer bunun halen daha bir cevabı yok. Bir de bu sektör de sigortasızlık gibi bir gerçek olduğu için mevcut desteklerden de yararlananların sayısı çok az. Fakat bunun gibi daha önemli bir mevzu düşük kapasite ile çalışma.

DÜŞÜK KAPASİTEYLE DAHA AZ İNSAN ÇALIŞACAK

Bakanlar Kurulu toplantısından bir de bu çıktı. Açılma olacak ama düşük kapasite ile çalışılma olacak. Bu düşük kapasite sonucunda da insanlar kısa çalışacak daha az süre çalışacak ya da daha az insan çalışacak. Bu da aslında kitlesel bir işsizlik demek. Bunun önlenmesi gerekirken bu nakdi ücret ve kısa çalışma ödeneği de önümüzdeki ay kesilecek. Bizim buradan talebimizi tekrardan yineleyelim. Mekan ayrımı olmadan çifte standart olmadan bütün mekanların açılması gerekir ve bu sektör için nakdi ücret desteği ve kısa çalışma ödenekleri yıl sonuna kadar uzatılması gerekir” diye konuştu.

TEKRAR KAPANABİLİR ENDİŞESİ YAŞIYORUZ

İllere göre değişen normalleşme sürecindeki belirsizlik de sektör çalışanlarını endişelendiriyor. VOA Türkçe’ye değerlendirmelerde bulunan içkili mekan işletmecisi Ergin Öncü; “Son bir yılın yedi ayında kapalı kaldık. Fakat bu yedi ayın içerisinde ve devamında da bizim yükümlülüklerimizin hiçbirisinden muaf olamadık .Vergisidir, kirasıdır, sigortadır hepsi üzerimize binmeye devam etti. Kimi esnaf kredi çekti, kimisi sahip olduğu gayrimenkulünü, aracını falan sattı, kimileri borç aldı. Açtık evet ama şu andan sonra ne olacak açıkçası çok fazla kestiremiyoruz. Tekrar kapatacaklar mı? Kapatmasalar bile saat 7.00’ye kadar örneğin bu ne kadar devam edecek? Beş gün mü bir ay mı iki ay mı ne kadar devam edecek? 20 gün, bir ay tam kapanma olsaydı, ayakları yere basan önlemler alınsaydı virüsün yayılma hızı en aza inebilirdi ama yapılmadı. Dükkanlar açtık ama 15 gün sonra kapatabiliriz endişesini yaşıyoruz’’ dedi.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar