Kafe ve Restoranlar normalleşme hazırlıklarına başladı! Ne zaman açılıyor?

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) ve Turizm, Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) bakanlıklarla yaptıkları görüşmelerde yol haritasını netleştirmeyi planlıyor. Peki bu süreçte çok adı geçen “Güvenilir İşletme Belgesi” nasıl alınacak? Restoran ve kafeler ne zaman açılacak? Alınacak tedbirler neler?

Kafe ve Restoranlar normalleşme hazırlıklarına başladı! Ne zaman açılıyor?

Koronavirüsle mücadelede teker teker adımlar atılıyor. Tüm yurtta normalleşme mesaisi tüm hızıyla devam ediyor. Bir süredir herkesin merakla beklediği kafe ve restoranlar için de normalleşme adımları atılmaya başladı. Bu kapsamda sektör temsilcileri bu hafta Sağlık, Turizm ve İçişleri Bakanları ile bir araya gelecek ve normalleşme ile ilgili tüm detaylar değerlendirilecek. Yapılan toplantıda kademeli açılış ve normalleşme öncesinde işletmelere verilecek güvenilirlik belgesinin tüm şartları netleştirilmiş olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan, 1 Mart 2021 tarihi itibari ile başlaması beklenen kademeli normalleşme adımlarını herkes merakla bekliyor. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyeleri de şehirlerdeki ilgili kuruluşlarla çalışmalara başladı. Herkesin merakla beklediği ve 7 aydır kapalı olan restoran ve kafelerde de normalleşme mesaisi de bu süreçte başlıyor.

TURİZMCİLER BAKANLARLA BİR ARAYA GELECEK

Bu kapsamda Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) ile Turizm, Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) bakanlıklarla yaptıkları görüşmelerde yol haritası netleştirilmiş olacak. Geçtiğimiz gün İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl arasında gerçekleştirilen toplantının ardından, bu hafta içinde Sağlık, Turizm ve İçişleri Bakanlıkları ile bir araya gelecek.

Kafe ve restoranların normalleşmesine yönelik olarak, il bazında yapılacak olan değerlendirmelerin ardından, sağlık açısından risk taşımadığı görülen illerde restoran ve kafelerin açılması planlanıyor. Bunu gerçekleştirmek adına da otellere, restoran ve kafelere olduğu gibi ‘Güvenilir İşletme Belgesi’ verilerek planlama yapılacak. Bu kapsamda TÜRES ile Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) belge konusunda işbirliğine gittiği açıklandı. Gerekli şartların sağlandığı taktirde, restoran ve kafelere de bu “Güvenilir İşletme Belgesi” verilecek. Önümüzdeki günlerde restoran ve kafelerin bu belgeyi almak için başvurulara başlaması bekleniyor.

İLLER DÖRT GRUBA AYRILACAK

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kademeli olarak normalleşmenin başlayacağını belirterek; “İllerimizi Sağlık Bakanlığı’mızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak normalleşme sürecini başlatıyoruz. Vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre illerimizi düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız. Salgın tedbirleriyle sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır” ifadeleri kullanmıştı.

GÜVENİLİR İŞLETME BELGESİ

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, kafe ve restoranların açılmasıyla ilgili beklentilerini daha önce de dile getirdiklerini belirterek; “Restoranların açılışında personelin aşılanmasını istiyoruz. Müşteriler HES kodu ile giriş yapsın. Saat sınırı olmasın, belirli bir kapasite sınırı olabilir. Sıkı denetim yapılsın. Zaten restoranlar ‘Güvenilir İşletme Belgesi’ ile çok ciddi standartları uygulamaya alacaklar” açıklamasında bulundu. TÜRES Başkanı Bingöl, bu hafta ilgili bakanlıklarla görüşme gerçekleştirmelerinin ardından, yol haritasının belirleneceğini belirtmişleridir, “Restoranlar bölge bölge açılabilir. Buna İl Hıfzısıhha kurulları arar verecek. Biz de onlara görüşlerimizi açıklayacağız” dedi.

“GÜVENLİ TURİZM BELGESİ” ULUSLARARASI ONAY ALDI

Turizm, Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer de kafe ve restoranlarda kademeli açılış beklediklerini söyleyerek, güvenilir işletme belgesiyle ilgili uyarılarda bulundu. Demirer; “Güvenli Turizm Belgesi için Bilim Kurulu, Turizm, Sağlık, Tarım Bakanlıkları çalıştı. Bu belge uluslararası onay aldı. QR kod oluşturuldu ve herkes bu kodla gönül rahatlığıyla giriş yapabiliyor. Bu belgenin maliyeti metrekare başına 1.5 TL. 500 metrekare bir yer için aylık 750 TL ödeme yapılıyor. Esnaf da bu maliyeti karşılar. Tek bir belge olmalı, kafa karışıklığına yol açılmamalı” açıklamasında bulundu.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar