‘Kent Buluşmaları’ programının ikincisi, OBASYA’da gerçekleştirildi

Manisa Kent Konseyi’nin hazırladığı Manisa’nın tarihten bugüne yaşayan efsanelerin anıldığı, anlatıldığı ve anlamaya çalışıldığı bir program olan ‘Kent Buluşmaları’ programının ikincisi, OBASYA’da gerçekleştirildi.

‘Kent Buluşmaları’ programının ikincisi, OBASYA’da gerçekleştirildi

Manisa Kent Konseyi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğrencileri ve çok sayıda Manisalının katıldığı programda, ‘Manisa Tarzanı’ olarak anılan Ahmet Bedevi’nin yaşamı ve bilinmeyen yönleri konuşuldu.


Söyleşi öncesi programın açılış konuşmasını yapan Manisa Kent Konseyi Başkanı Ahmet Karadağ, ikinci kez gerçekleştirdikleri ‘Kent Buluşmaları’ programına katılanlara ve emeği geçenlere teşekkür etti.


Karadağ, “Manisa Kent Konseyi olarak Kunt Buluşmaları adı altında geçmişten bugüne Manisa’da önemli değeri olan kişileri anıp anlayıp hem üniversite öğrencilerine hem de Manisa’daki gençlere anlatıyoruz. İlk olarak Milli Mücadele Döneminde Manisa, Balıkesir ve İzmir hattında düşman güçleri ile çatışarak büyük bir kahramanlık örneği gösteren ‘Parti Pehlivan’ı işledik. Şimdi de tüm dünyada, Manisa’da ve ülkemizde çok önemli karakter olan Manisa Tarzanını ele aldık. Manisa Tarzanı örnek alınması gereken insanlardan birisidir. İlk doğacı, ilk çevrecidir. Tarzan’ı anlamak ve anlatmak çok önemlidir. Obasya gibi tarihi bir mekanda Manisa Tarzanını anlatıyoruz. Sevdamız Manisa’dır. Manisa için çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz. Bundan sonra da Kent buluşmalarına devam edeceğiz” dedi.

Karadağ’ın ardından ‘Manisa Tarzanı’nı anlatmak üzere, OBASYA Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala söz aldı. Ahmet Bedevi’nin, Manisa ve doğa tutkusu, gelecek nesillere aktarmayı hedeflediği çevre koruma bilinci ve kent için yaptığı yeşillendirme çalışmaları hakkında sunum eşliğinde önemli bilgiler paylaşan Pala, Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi’nin, Manisa’nın yeşillendirilmesine ve tanıtımına büyük katkılar sağlamış bir doğa aşığı olduğunu ifade etti. Söyleşide, 1994 yılında Manisa’da çekilen ve yönetmenliğini Orhan Oğuz’un yaptığı; Talat Bulut, Serap Sağlar, Pınar Avşar, Ayton Sert, Kutay Köktürk, Özlem Savaş gibi önemli isimlerin rol aldığı ‘Manisa Tarzanı’ filminden de söz edildi. Program, günün anısına hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle son buldu.

HABER:KENAN YÜCEEL/MANİSA

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar