Kılıçdaroğlu Manisa’da muhtarlarla buluştu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Manisa'da muhtarlarla buluştu. Kılıçdaroğlu muhtarlarla yaptığı konuşmada önemli açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu Manisa’da muhtarlarla buluştu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ege Bölgesi’nde yaptığı ziyaretlerine Manisa’dan devam ediyor. Manisa’da muhtarlarla bir araya gelen Kılıçdaroğlu önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Kılıçdaroğlu’nun yaptığı konuşmadan satır başları:

Muhtarlık kurumu çok değerlidir. Muhtarlıklar demokrasinin temel taşıdır. Muhtarlık kurumu ne kadar güçlendirilse Türkiye’nin demokrasinin altyapısı o kadar güçlü hale getirilebilir.

Birinci sorun, muhtarlar için temel bir kanuna ihtiyacımız var. Kanun çıkıyor muhtarın haberi yok, genelge çıkıyor muhtarın haberi yok. Başka bu tür düzenlemeler yapılırken, mutlaka muhtarların da görüşü alınmalı. Bir muhtarlar birimi olmalıdır. Ne adı? Türkiye Muhtarlar Birliği… Var mı, yok, neden yok? Sayısal olarak siz çok fazlasınız. Türkiye Muhtarlar Birliği olmalıdır ve muhtarlarla ilgili bir düzenleme yapılacaksa, Türkiye Muhtarlar Birliği’ne sorulmalıdır. Ortak ses çıkarmanızın yolu bu tür birliklerden geçiyor.

HÜKÜMET MUHTARLARA ÖNEM VERMİYOR

Seçimler olur gideriz, seçime kim giriyorsa listeler vardır. Yani birleşik oy pusulası vardır. Peki muhtarlar için neden birleşik oy pusulası yok? Milletvekiline oy kullanan halk muhtar için de kullanıyor. Orada birleşik oy pusulası var sizde yok. Hükümet muhtarlara önem vermiyor.

Muhtarlık evi… Bizim pek çok belediyemiz muhtarlar için tek tip özel yerler yaptı. Pek çok yerde yaptık biz bunu. Herkes bilir ki bu bina muhtara ait. Niye yok? Yasal olarak yeri olmayan tek makam muhtarlıklar. Muhtarlığın da kendisine göre bir bürokrasisi vardır. Tek başına bunu yapmaya çalışıyorsunuz, niye bir yardımcınız yok. Vekillerin 3 danışmanı var. Ya muhtarlar için bari bir kişi orada otursa ne olur… Bunlar üniversite mezunu olsa ne olur… Siz kazanmadığınız zaman, başka biri geldiği zaman, oradaki bürokrasinin sürdürülmesi için gereklidir.

MUHTARLARIN DA BÜTÇESİ OLSUN

Muhtarlıkların güçlenmesi lazım. Siz güçlenmeye başladığınız anda Türkiye’nin tüm coğrafyasında düzelmeye başlar. Köy tüzel kişiliklerinin tekrar oluşturulması lazım. Muhtarlığın oralarda güçlü bir kişilik olarak ortaya çıkması lazım.

Ben bunu ilk dile getirdiğimde büyük bir kesim inanmamıştı. Niye olmasın arkadaşlar, kaynak da var. Emlak vergisi almıyor mu belediyeler? Alıyor. Niye yüzde 1’ini muhtarlara ayırmıyorsunuz, muhtarın da bütçesi olsun.

MUHTARLARIN ARKASINDA SİYASİ BİR DESTEK YOK

Bir mahallede veya bir köyde kimin fakir olduğunu muhtar bilir. Sosyal yardımların muhtarlar aracılığıyla dağıtılması lazım. Sosyal yardımlar zaten sosyal devletin görevidir. Muhtar bir parti kimliğiyle seçilmez. Dolayısıyla, muhtarların arkasında siyasi bir destek yoktur. Devleti yönetenler sosyal yardımları muhtarlar aralıcığıyla yaptırırsa yardım yerine ulaşmış olur.

Belediye meclisinde bir karar alınmış muhtarın haberi yok. Olması gereken, mahalle ile ilgili bir karar alınacaksa, o kararın görüşüldüğü belediye meclisi toplantısına muhtar katılmalı, söz ve karar sahibi olmalı.

Muhtarlıklar bir kamu kurumu olarak tanınmıyor. Mesela bir belediye bir kamu kurumuyla iş birliği yapabilir. Ama belediye muhtarlıkla iş birliği yapılamıyor, kamu kurumu sayılmadığı için. Kanun kamu kurumu saymıyor.”

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar