Kira artış oranları belli oldu

TÜİK'in Şubat ayı TÜFE oranlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Mart ayı kira artış oranı da belli olmuş oldu. Buna göre, mal sahipleri kiracılarına en fazla yüzde 12,81 oranında zam yapabilecek.

Kira artış oranları belli oldu

Şubat ayı tüketici fiyat endeksinin açıklanmasıyla beraber mart ayı kira artış oranı da belli oldu. Buna göre Mart 2021’de kira artış oranı yüzde 12,81 oldu. Şubat ayı tüketici fiyat endeksinin açıklanmasıyla birlikte Mart ayı için kira artış oranı da açıklanmış oldu. TÜFE’de (2003=100) 2021 yılı Şubat ayında bir önceki aya oranla yüzde 0,91, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 2,60, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,61 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,81 artış gerçekleşti. Şubat ayı enflasyonu piyasa tahminlerinin üstünde gerçekleşti.

TÜİK‘in paylaştığı verilere göre; Şubat ayı itibarıyla, on iki aylık ortalamalara göre tüketici fiyatlarında yüzde 12,81 artış oldu. Buna göre kiracısına yasal olarak yapılabilecek en yüksek zam oranı yüzde 12,81 oldu. Bu oran, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan 12 ayın TÜFE ortalaması hesaplanarak belirleniyor. Ev sahipleri bu oranın üstünde artış yapamıyor. Mal sahipleri belirlenen yasal oranın üzerinde zam yaparsa kiracının durumu yargıya taşıma hakkı bulunuyor.

NASIL HESAPLANIYOR?

Mart ayında ne kadar kira ödeyeceğini hesaplamak isteyenler için, enflasyon oranına göre kiranın ve kira artış oranının nasıl hesaplanacağı ise şöyle anlatıldı:

Örneğin, konut kirasının 1.000 TL olduğunu düşünürsek;

Mart 2021 kira artış oranı % 12,81 olduğuna göre mart ayı kira zammı tutarı 128,10 TL olur.

Sonuç olarak mart ayı kira artış oranı dahil zamlı kira tutarı 1.128,10 TL olacaktır.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar