Konak Belediyesi’ne Avrupa’dan önemli ödül

Konak Belediyesi, Avrupa Konseyi’nin en prestijli ödülleri arasında gösterilen Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Partner Ödülü’nü kazandı. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, konuyla ilgili olarak; “Önemli bir kilometre taşı” ifadelerini kullandı.

Konak Belediyesi’ne Avrupa’dan önemli ödül

Konak Belediyesi, 47 ülkenin üye olduğu Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nden çok önemli bir ödül aldı. Konak Belediyesi’nin 2020 yılında özellikle vatandaşların yönetimine katılmasının sağlanmasına, demokrasinin vurgulanmasına, sivil toplum örgütleri ve kamu kuruluşlarıyla işbirliği kurulmasına yönelik çalışmaları değerlendirdi. Değerlendirmeler sonucunda Konak Belediyesi, Avrupa Konseyi’nin en prestijli ödüllerinden Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Partner Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, tüm dünyanın Kovid-19’la tanışıp pandemiyle mücadele etmeye başladığı en zor yıl olan 2020’de yapılan çalışmalarla ödüle layık görülmekten büyük bir mutluluk duyduklarını dile getirerek; “Üstelik 2020 için ana tema ‘Yerel Demokrasi: Güven İnşa Etmek’ olarak belirlenmişti. Bu tema altında yaptığımız çalışmalar değerlendirildi. Bu zaten Konak’ta göreve geldiğimiz günden bugüne en önem verdiğimiz konulardan biri. Şehrimizi ‘Birlikte Konak’ anlayışıyla yönettiğimizi her zaman vurguluyoruz. Vatandaşlarımızın güvenine her zaman layık olmaya çalışıyor, hemşehrilerimize bu anlayışla hizmet ediyoruz” dedi.

“BU ÖDÜL BİR KİLOMETRE TAŞI”

Ödülle birlikte Konak’ın özellikle konseye üye ülkelerde tanınırlığının artacağını vurgulayan Batur; “İlçemiz çok ciddi bir turizm potansiyeline sahip; çünkü çok köklü bir tarihimiz, kentimizin dört bir yanında tarihi yapılarımız var. Konak’ın var olan bu potansiyelini, adını dünyaya duyurmak istediğimizi ve bunu kentsel dönüşümle birlikte ana hedef olarak saydığımızı da daha önce ifade etmiştik. Aldığımız bu ödülün de bu yolda önemli bir kilometre taşı olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

Konak Belediyesi’ne ödülü, vatandaşların yönetime katılmasının sağlanmasına yönelik olarak yapılan çalışmalar ile sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarıyla oluşturulan işbirlikleri getirdi.

ÖDÜL TÖRENİ ONLINE OLACAK

Ödülün alınmasında gençlere, dezavantajlı gruplara yönelik çalışmaların da etkili olduğu belirtildi. Konak Belediyesi, İklim Krizi Sempozyumu, Demokratik Katılım Çalıştayı, Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri gibi birçok çalışmada sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareket etti. Ödülün yeni hibe programlarının, proje ortaklıklarının, uluslararası üyelik ve uluslararası kardeş şehir ilişkilerinin kurulmasına, yeni kamu yatırımları yapılmasına imkân sağlaması bekleniyor.

Ödül töreni 26 Şubat’ta, online olarak gerçekleştirecek. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un törene katılarak, ödülü bizzat alacağı bildirildi.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar