KOOPERATİF TAKİBİNDEKİ BORÇLARA YENİ DÜZENLEME VE FAİZ SİLME GETİRİLDİ

KOOPERATİF TAKİBİNDEKİ BORÇLARA YENİ DÜZENLEME VE FAİZ SİLME GETİRİLDİ

Tüm Türkiye ve dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını ile mücadele kapsamında TESKOMB tarafından Ticaret Bakanlığı’nın görüşü alınarak kooperatif takibinde olan kredi borçlarına yönelik ödeme kolaylığı başlatıldı.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Sivas Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Yüksel Demirgil, “30 Haziran 2020 tarihi dahil olmak üzere bu tarihten önce kredi borcu kooperatif takibine intikal eden esnaf ve sanatkarlarımızın 31 Ağustos 2020 tarihine kadar kooperatifimize başvurmaları ve yapılandırma talebinde bulunmaları halinde, kooperatif takibindeki asıl alacak tutarı yani bankaca kooperatif blokeli mevduat hesaplarından alınan tutarlar ile varsa icra ve diğer masraflarına gecikme faizi uygulanmayacaktır” dedi.

Yapılan uygulama ile zor dönemler geçiren esnaf ve sanatkarların kooperatif takibinde olan kredi borçlarına ödeme kolaylığı sağlandığını ifade eden Başkan Yüksel Demirgil, “COVİD-19 salgını sonrasında gerek işletme kredisi gerekse esnaf destek paketi kapsamında esnaf ve sanatkarlarımıza sağladığımız 25 bin TL’lik krediler ile esnaf ve sanatkarlarımızın bu zor döneminde destek olmaya çalıştık. Bu kapsamda 30 Haziran tarihi dahil olmak üzere bu tarihten önce kredi borcu kooperatifimiz takibinde bulunan esnaflarımız  uygulamadan yararlanabilecektir.  Taksitlendirme yapılan alacaklarda üç taksit üst üste ödenmediği takdirde yapılandırma işlemi iptal edilecek ve borcun tahsiline, yapılandırma kapsamı dışında geçerli uygulama dahilinde devam edilecek. Bu uygulamadan yararlanacak olan esnaf ve sanatkarlarlarımızdan taksitlendirme ve faiz silme işlemi yapıldığı zaman ilk taksit tutarı peşin tahsil edilecek. Ayrıca borç yani asıl alacak  tutarı defaten ödenmek istendiği zaman gecikme faizi alınmadan borç tahsil edilecek. Borcun 24 aya kadar taksitlendirmesi talep edildiği zaman ise asıl alacak tutarına yapılandırma tarihinden itibaren yüzde 10 faiz oranı üzerinden 24 aya bölünerek ilk taksit peşin olarak tahsil edilecek” dedi.

Kooperatif borçlarının yapılandırmasına yönelik uygulamadan yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarların 31 Ağustos 2020 tarihine kadar kooperatife başvurmaları gerekiyor.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir