Köprübaşı’nda Kasım Ayında Çilek

Manisa'nın Köprübaşı ilçesinde 5 bin dekar arazide yetiştirilen tescilli Köprübaşı çileğinde hasat devam ediyor. Havaların soğumasına rağmen yaz  kış çilek yetiştirilen ilçede, çileğin kilosu 12-15 liradan satılıyor.

Köprübaşı’nda Kasım Ayında Çilek

Köprübaşı ilçesinin geçim kaynağı haline gelen  çilek yetiştiriciliği, kış aylarında da çiftçinin yüzünü güldürüyor. Nisan ayında tarlada hasadı başlayan çilek, kasım ayının gelmesine rağmen hız kesmeden devam ediyor. 3 bin 500 dekar arazide yetiştirilen çilekler, bin bir zahmetle toplanarak tüketicinin sofralarına ulaştırılıyor. Yaklaşık15 bin ton verim alınan çilek fiyatları da sezanda 2.5-4 lira olmasına karşın kasım ayında çilek yetiştiren üretici Rahim Özcan (45) çileğin kilosunu 12-15 lira arasında sattığını söyledi.   “Köprübaşı Çileği” için Türk Patent Enstitüsü’nden ‘Marka ve Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ aldıklarını ve yaz kış arandığını hatırlatan Özcan, ”Şu anda hem örtü altında hem de açık tarlada çileğimiz var. Havaların soğumaması nedeniyle hasat devam ediyor. Örtü altında 3 dekar, açık arazide de 25 dekar çilek yetiştiriyorum. Fiyatlar sezonuna göre çok çok iyi yüzlerimiz gülüyor cebimiz para görüyor. Kilosu 12-15 liradan başlıyor. Tüketicinin ilgisi güzel. Şimdilik İzmir ve çevre il ve ilçe pazarlarındaki tezgahları süslüyor. İlçemizde dört mevsim çilek hasadı yapılıyor” diye konuştu.

Köprübaşı İlçe Tarım Orman  Müdürü Alptekin Sağıroğlu ise ilçe ekonomisine çilek üretiminin büyük katkı sağladığını belirterek, “Toplam  5 bin dekarda 400 üreticimiz çilek yetiştiriyor. Yıllık 15 bin  ton çilek hasadı yapılıyor. İlçe ekonomisine büyük girdiler sağlanıyor. Çileğin tadı, aroması çok güzel. İlaç ve gübre kullanılmıyor. Allah kazancımızı arttırsın ve bereketlendirsin..” dedi.

HABER:KENAN YÜCEEL/MANİSA

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar