KORONA’DAN SONRA HANTAVİRÜSÜ DE ÇIKTI!

KORONA’DAN SONRA HANTAVİRÜSÜ DE ÇIKTI!

Dünya Korona virüsü ile mücadele ederken Çin’de bu kez Hanta virüs nedeniyle bir kişinin hayatını kaybetmesi paniğe neden oldu. Çin’in Yunnan eyaletinde bir kişinin otobüste yaşamını yitirdiği, yapılan test sonucunda ise hanta virüsünü taşıdığı belirtildi.

Çin’de farelerden insanlara bulaşan hanta virüs tespit edilen bir kişinin hayatını kaybetmesi, yeni tip Korona virüs salgınının ortaya çıktığı ülkede yeni salgın endişesine yol açtı. Yunnan eyaletinde hanta virüs tespit edilen bir kişinin iş için Şantung eyaletine seyahat ederken otobüste hayatını kaybettiği bildirildi. Öte yandan otobüste bulunan 32 kişiye de test yapıldığı bildirildi.

HANTA VİRÜSÜ NEDİR?


Hanta virüs enfeksiyonları damar çeperlerinin hasar gördüğü viral bir hastalıktır. Hipertansiyona, akciğer ödemi, böbrek yetmezliği ve şoka kadar gidebilen ölümcül bir tabloya yol açabilir. Fareler ve bazı kemirgenlerin taşıyıcı oldukları bilinen hanta virüs kemirgenlerin dışkısı, idrarı yoluyla enfekte ortamı yaratarak hastalara bulaşıyor. İnsandan insana bulaşmayan hanta virüs salgın tehlikesi yaratmıyor.

BELİRTİLERİ NELER?

Hanta virüsün erken belirtileri arasında; yorgunluk, ateş, kalça, sırt, omuz gibi büyük kas gruplarında ağrı yer alıyor. Ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal, kuma, bulantı gibi nonspesik semptomlar da görülebilir.

Geç belirtileri ise; hastalığın başlangıcından 4-10 gün sonra, Hantavirüs Pulmoner Sendromu tablosu gelişir. Akciğer ödemi ve buna bağlı olarak öksürük, nefes darlığı gibi geç bulguları görülür. HFRS sendromu gelişmişse: Oliguri (idrar miktarında azalma) ve böbrek yetmezliği gelişir. Nadiren geç tablo olarak kulak ağrısı, boğaz ağrısı gibi nadir semptomlar da görülebilir.

HANTA VİRÜS KORUNMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

  • Kapı ve pencerelere sineklik konulmalı, çöp konteynırlarının kapakları sürekli kapalı tutulmalıdır.
  • Kemirgenlerin yaşam alanı olan rögar kapakları tamir edilmeli.
  • Depolarda fare gibi kemirgenlere yaşam alanı olabilecek gereksiz eşya saklanmamalı, hijyen tedbirlerine özen gösterilmelidir.
  • Bulaşma şüphesi varsa ilk olarak vücudunuzun bu virüsle temas etme ihtimali olan kısmını dezenfekte edip en kısa zamanda doktora başvurmalısınız.
  • Farenin yaşadığını tahmin ettiğiniz alanları eğer kullanıyorsanız, karıştırmadan (süpürmeden, kurcalamadan) alan deterjanlı su ile yıkanmalıdır.
  • Fare veya herhangi bir kemirgenin leşlerinin bulunduğu bir alanda bulunmak zorundaysanız eldiven ve maske kullanarak alan karıştırılmadan çamaşır suyu ile dezenfekte edilmelidir.
Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar