Koronavirüs Aşısı Oldu 6 Gün Sonra Testi Pozitif Çıktı!

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisi ile bütün dünya el ele vererek çalışmalara başladı. Bilim insanları virüse karşı koruma sağlayacak aşı ile ilgili çalışmalar yapmak için kolları sıvadı. Bir kaç ay önce bütün fazları tamamlayarak güvenli kabul edilen aşılar piyasaya sürüldü. Ancak aşı olan bir kişinin test sonucu pozitif çıktı. İşte ayrıntılar...

Koronavirüs Aşısı Oldu 6 Gün Sonra Testi Pozitif Çıktı!

Koronavirüs pandemisinde dünyanın neredeyse tek umudu olan aşı çalışmaları bütün hızı ile devam ediyor. Bu süreçte de aşı tam koruma sağlayacak mı? Koronavirüs aşısı ne kadar güvenli? Aşı Türkiye’ye geldi mi? Gibi sorular da vatandaşların gündeminden düşmüyor.

Bilim insanları bu soruların yanıtlarını vermek için ummalı çalışmalarına devam ederken; dünyada BioNTech, Moderna, Sputnic gibi isimlerle piyasaya sürülen aşıların dağıtımı başladı. Ülkeler verdikleri siparişlerle birlikte aşılamalara da başlamış oldu.

Kötü Haber İtalya’dan Geldi

Bu ülkelerden biri de İtalya… İtalya, bilindiği gibi covid-19 salgınında en çok vaka kaydının bulunduğu ülkelerin başında geliyor. Aşı ile ilgili bir kötü haber de İtalya’dan geldi. Ülkede Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği Koronavirüs aşısı olan bir bilim insanının 6 gün sonra testi pozitif çıktı.

6 Gün Sonra Testi Pozitif Çıktı!

İtalya’da 6 gün önce Pfizer-BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısı olan Dr. Antonella Franco, bugün yaptırdığı test sonucunun pozitif olduğunu duyurdu. Dr. Franco koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından “Pozitif çıktım ama tekrar aşı olurum. Belki aşı olmasaydım virüs bende geri dönülemez hasarlar meydana getirebilirdi” açıklamasını yaptı.

Araştırmalar Devam Ediyor

Sicilya Bölgesi Sağlık Departmanı tarafından yapılan açıklamada, Dr. Franco’nun 6 gün önce  ilk aşı olan kişilerden biri olduğu açıklandı. Doktorla birlikte aşı olan kişiler de incelemeye alınırken; doktorun aşı olmadan önce virüse yakalanıp yakalanmadığı da araştırılıyor.

İkinci Dozdan Sonra Tam Koruma

Olayın duyulması ile birlikte gözler yeniden İtalya’ya çevrildi. Hem vaka zayıları hem de ölüm oranlarının oldukça yüksek olduğu ülkede aşı ile birlikte gelen yeni koronavirüs gündemi vatandaşların da merak konusu oldu. Konu ile ilgili İtalya Sağlık Yüksek Kurulu Başkanı Franca Locatelli de bir açıklama yaptı. Başkan Locatelli Kovid-19 aşısının sadece 2. dozunun uygulanmasının ardından tam koruma sağladığına vurgu yaptı. Locatelli, “Bilimsel araştırmalar 1’inci dozun tam koruma sağlamadığını ve ilk dozun ardından enfekte olan kişiler görüldüğünü açıkça belirtiyor. İkinci doz aşıdan sonra tam bir korumadan bahsetmek mümkün. Bu nedenle aşı olanların da sorumlu davranışları bırakmamaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar