Koronavirüs Bilim Kurulu bugün toplanıyor

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında bugün toplanacak. Toplantıda vaka sayıları, mutasyonlu virüs ve aşı tedariki konularının gündeme alınması bekleniyor.

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün toplanıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında saat 17.00’de video konferans yöntemiyle gerçekleştirilecek toplantıda, vaka sayılarında artış, mutasyondaki son durum, aşılama süreci ve aşı tedariki konularının ele alınması bekleniyor.

Mart ayında aşı uygulamalarının hızlanacağı açıklanmıştı. İlk aşamada 65 yaş üstünün aşılanmasının ardından 2’inci aşamada risk grubundaki mesleklere geçilmesi hedefleniyor.

Toplantının ardından yazılı açıklama yapılacağı açıklandı.

KADEMELİ NORMALLEŞME

Türkiye, koronavirüsle mücadelede 1 Mart itibarıyla kademeli normalleşme dönemine geçmişti. Buna göre iller, 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere çeşitli kriterlere göre düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak sınıflandırılmıştı.

Düşük riskli ve orta riskli illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanması kararlaştırılmıştı. Yüksek riskli ve çok yüksek riskli olarak sınıflandırılan illerde ise kısıtlamanın Pazar günü uygulanacağı belirtilmişti.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar