Hiç tekerlekli sandalyeye oturup koşmayı denediniz mi?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte akla gelebilecek her alanda olumlu gelişmeler olurken insan yaşamını etkileyen olumsuz gelişmeler de beraberinde gelmektedir. Bunlar içerisinde; mahsullerin hızlı ve bol yetişmesi için tohumlara yapılan müdahaleler, besinlerin daha fazla raf ömrüne sahip olabilmesi için eklenen katkı maddeleri, bilişsel ve motor beceriler anlamında insanı tembelleştiren aletler, çevreye zarar veren gaz salınımları, günlük yaşamda kullanılan eşyaların sağlığa zararlı maddelerden üretilmesi gibi birçok neden yer almaktadır.

Tüm bu nedenlerin içerisinde, dünyada ve ülkemizde geçmiş yıllara oranla son yıllarda ivme kazanan özel gereksinimli…

Uzaktan Eğitim, Sunum ve Toplantı Platformlarının Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Değerlendirilmesi

Korona virüs salgını nedeniyle video konferans şeklinde hizmet veren Zoom, Teams, Skype gibi uzaktan erişim platformları gerek eğitim kurumları tarafından gerekse çalışmalarını evden sürdürenler bakımından son dönemde sıkça kullanılmaya başlandı. Yaygın olarak kullanılan söz konusu video konferans uygulamalarının kişilerin ad, soyad, görüntü, ses gibi kişisel verilerini işlediği görülmektedir.

Uzaktan Eğitim, Sunum ve Toplantı Platformlarının Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Değerlendirilmesi

Bununla birlikte yazılımların bulut tabanlı hizmet vermesi ve çoğunun veri merkezlerinin yurtdışında olması sebebiyle, yurt dışına…

Çocuklarda yeteneğin keşfedilmemesi

Eğitim her devrin temel problemidir. Çünkü eğitim, yaşamın kendisidir.  Bu nedenle hayat devam ettiği sürece, sürekli değişen ve dinamik bir alan olan eğitimde sorunlar dünyanın hiçbir ülkesinde bitmemiştir, bitmeyecektir de.

Çocukların ve gençlerin değişiminin devam etmesi, bir taraftan teknolojinin dünyayı adeta küresel bir köye dönüştürmesiyle öğrenmek…

İzmir’in bu sorunu için çözüm önerisi olan var mı?

İzmir'i herkes Türkiye'nin aydınlık yüzü ve Ege'nin incisi diye bilir!.. Gelin görün ki maalesef "geri dönüşüm" konusunda tek bir adım dahi atamayan belediyeler, 2021 yılının uzay çağında, bu işi çözemiyorlar. Anlam veremediğimiz ve merak ettiğimiz bu konunun aslında çözümü de bir o kadar basit ve yurtiçi/yurtdışında örnekleri var.

Çöpleri karıştıran ve çöp konteynerlarından geçimini sağlayanlar, çöp içinde bırakıyor sokakları. Evlerden çöp konteynerlarına atılan çöp…

İzmir’de Apple servis hizmeti sudan ucuz mu?

Bir marka düşünün, dünyanın en sayılı markaları arasında olsun. O markanın arkasında milyar dolarlık yatırımlar. Milyar dolarlık reklamlar, dünyanın en saygın markasını temsil etmek her babayiğidin harcı mıdır?

Her markanın gelişigüzel büyümediğini, şans faktörünün sıfır olduğunu, işlerini asla şansa bırakmadıkları da bilinen bir gerçek.…

Gençler “kolay para” derdinde mi?

Geçtiğimiz günlerde Habertürk’te bir haber gördüm. Borsada işlem yapan ve kripto para alan gençlerin sayısındaki artış içerikli haberi; “Gençler kolay para derdinde” KJ’si ile vermeyi uygun bulmuşlar. Bilmeyenler için kripto paranın, takas işlemlerinde kullanılabilen, dijital, şifrelenmiş sanal para olduğunu belirtmekte fayda var. Yapılan araştırmalara göre son dönemde kripto paraya olan ilginin arttığını söylemek mümkün. En nihayetinde paraya ihtiyacı olan herkes gibi, gençlerin de sanal paraya ilgisinin artmasını normal karşılamak lazım. Peki haberi yapanların söylediği gibi gençlerin derdi gerçekten “kolay para” mı?

Gençler “kolay para” derdinde mi?

Bu yazıda hem bu ülkenin bir genci olarak kendimde ve çevremde gözlemlediğim somut sorunlar, hem de…

Urla’da Afrodit Tapınağı Bulundu. Sıra içimizdeki Afrodit’i ve Tapınağını bulmak…

Geçtiğimiz günlerde İzmir’in Urla Yarımadasında, Urla ve Çeşme ilçeleri arasında yeni bir Afrodit Tapınağı bulundu. Anadolu’nun kazdıkça kültürel miras fışkıran topraklarında pek de şaşırtıcı olmayan güzel haber bu. Kibele, Artemis, Nike, Hestia, Demeter, Amazonlar gibi Anadolu’nu dişi bereket enerjisini temsil eden pek çok Tanrıça gibi, anaerkilliğin temsili Göbeklitepe ve Hititlerin diyarı Hattuşaş gibi pek çok alanda olduğu gibi dişi enerji tekrar kendini hatırlatıyor. Peki, ne demek bu?

2021 İÇİNDEKİ TANRIÇAYI BULAN KADINLARIN YILI OLACAK Güzellik, aşk, bereket, doğurganlık Tanrıçası olan bilinen Afrodit’in Tapınağı’nı…

Site sahipleri dikkat! Rakip Google arama kelimesi yüzünden ceza alabilirsiniz!

Bu yazımızda Google arama motorunda rakip markanın anahtar kelime (adwords) olarak seçilerek kendi sitesine yönlendirme yapan reklamların marka hakkını ihlali edip etmediği hususu incelenecektir. 6769 s. Sınai Mülkiyet Kanunu Kapsamında “marka” tanımını yapmak gerekirse markayı, bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaret olarak nitelendirmek mümkündür.

Günümüzde gelinen noktada marka, kendisini oluşturan işletmelerden bağımsız olarak maddi bir değer ifade etmesi ve ayırt…

Bir Medeniyetin Batışı. İşte dün gecenin sonucu.

Geçtiğimiz yüzyıllarda Batı uygarlığı ile Doğu estetiğinin kavşak noktasındaki bir medeniyet şehriydi İzmir.. Victor Hugo’nun “Prenses” diye şiir yazdığı şehirdi.
Sonra vahşi Yunan işgali, sonra büyük yangın, sonra yabani sürülerin azgınca çarpık apartmanlaştırdığı, dere yatakların kapattığı, imar yolsuzlukları ile sürekli talan ettiği bir şehir. Merkezi sağcı idarelerin ve sahte solcu yerel yönetimlerin Sömürücü Kapitalizme köpekçe peşkeş çektiği bir şehir..

Gavur İzmir’den Çamur İzmir’e. İşte dün gecenin sonucu. Koca şehri istila eden bir çamur deryası, insanların…

Çalışanların Whatsapp yazışmaları sebebiyle, iş akitlerinin feshedilmesi

İş hayatında aynı işyerinde çalışanların whatsapp programı kullanarak kendi aralarında gruplar kurdukları ve bu gruplarda zaman zaman işyeri uygulamalarını, yöneticilerini veya işverenlerini eleştirdikleri ve bazen de sınırı aşan yorumlarda bulundukları görülebilmektedir.

Çalışanların Whatsapp yazışmaları sebebiyle, iş akitlerinin feshedilmesi

Bu tip yazışmalar genelde whataspp gruplarında bulunan bir işçinin çeşitli amaçlarla konuyu işverenine aktarması veya iş…

Whatsapp İhbar