“KOVID-19’LA YENİ DÜNYA DÜZENİNE GEÇİYORUZ”

“KOVID-19’LA YENİ DÜNYA DÜZENİNE GEÇİYORUZ”

Denizli Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (DESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Okan Konyalıoğlu, korona virüs ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Kovid-19 ile birlikte yeni bir dünya düzenine geçildiğini söyleyen Başkan Konyalıoğlu; “Salgın ile birlikte şu an ülkemizi tehdit eden sıkıntılardan biri işsizliktir. Destekler verilmeli, tedbirler alınmalı” dedi.

Denizli Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (DESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Okan Konyalıoğlu, tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. “Dünya genelinde hayatı durdurma noktasına gelen ve ülkemizde de artan bir ivmeyle yayılmaya başlayan korona virüs salgını (Kovid-19) maalesef önümüzdeki günlerde de etkisini gösterecektir” diyen Başkan Konyalıoğlu açıklamasına şöyle devam etti: “Bu virüsün yayılmasının önlenmesi sadece bilim insanlarının, hükümetlerin değil bireysel olarak herkesin, hepimizin sorumluluğundadır. Salgın, halk sağlığı açısından yarattığı sorunların yanı sıra, iki yıldır ekonomide yaşanan daralmadan dolayı zaten zorlanan firma ve bireylerin odak noktalarını da değiştirmiştir. Düne kadar 2020 yılsonu bütçesi, hedefleri tartışılırken, dünya genelinde tüketimin azalmasından dolayı sipariş iptalleri başlamış, üretilmiş mamuller bile sevk edilemez duruma gelmiştir. Ne kadar süreceği tam olarak öngörülemeyen bu süreçte firmalar stok maliyeti, nakit akışı, ödemeler gibi birçok konuda hangi aksiyonu alacağı konusunda karasız kalmaktadır.”

“DESTEK PAKETLERİ BİR AN ÖNCE DEVREYE ALINMALI”

Ülkemizde çoğunlukla aile işletmesi modelinde KOBİ düzeyinde şirketler bulunduğunu belirten Başkan Konyalıoğlu; “Bu şirketler, sermaye yapıları yeterli seviyede olmadığından faaliyetlerini banka kredileri, vadeli alım/satımlar ile sürdürmektedirler. Finans sektöründe özellikle kamu bankaları tarafından destek paketleri açıklanmış ve bazı özel bankalar da benzer adımlar atmıştır. Önemli olan bu destek paketlerinin prosedüre takılmadan bir an önce devreye alınmasıdır” ifadelerini kullandı.

“SU, ELEKTRİK, DOĞALGAZ GİBİ ZARURİ GİDERLERE DEVLETTEN DESTEK GELMELİ”

DESİAD Başkanı Konyalıoğlu, salgın ile birlikte Türkiye’yi tehdit eden sıkıntılardan birinin işsizlik olduğunu söyledi. Şimdiden perakende ve turizm sektörünün faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığına dikkat çekerek; “Bu sektörler yoğun işgücü ile çalıştıklarından ne yazık ki birçok kişi bir anda işsiz kaldı ve bu şartlarda iş bulmaları da pek mümkün gözükmüyor. Bu nedenle; firmalar için verilen desteklere ilave olarak bireylere yönelik tedbirler de alınmalı, bu insanların hayatını devam ettirebilmesi için gerekli olan su, elektrik, doğalgaz gibi zaruri giderlerinde devlet tarafından kolaylık sağlanmalıdır.  Sosyal izolasyonu ve VUCA’yı (volatility-değişken, uncertainty-belirsizlik, complexity-karmaşıklık ve ambiguity-muğlaklık) hayatımızın merkezine taşıyan bu tehdidin yansımaları sadece kısa vadede kalmayacak, orta ve uzun vadede iş ve özel hayatımızı, alışveriş alışkanlıklarımızı, seyahatlerimizi, tatillerimizi, üretim model ve süreçlerimizi, toplantılarımızı, eğitim dünyasını ve daha birçok şeyi de yıkarak değiştirecektir. Ülke olarak hep birlikte mücadele edeceğimiz bu süreci başarı ile atlatacağımıza, yaşadıklarımızın direncimizi ve dönüşüm becerimizi artıracağına inanıyoruz. Bu süreçte canla başla ve büyük bir özveri ile görevinin başında olan sağlık çalışanlarına şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar