Kuru Üzüm Üreticisinin Beklentisi İyi Fiyat

Manisa’nın Gölmamara ilçesinde, üzüm hasadına başlandı. Gölmarmara’da üzüm hasatının devam ettiği şu günlerde kesilen salkımlar, arazilere konulan sergi bezlerinin üzerinde potasyumlu su ile yıkanarak kurumaları için seriliyor.

Kuru  Üzüm  Üreticisinin   Beklentisi  İyi  Fiyat

 

Gölmarmara’da kuru üzüm üreticisi olan ve Cansuyu Gölmarmara İlçe Temsilciliğini de sürdüren Yavuz Saygın geçen yıla göre bu sene, rekolte kaybının olduğunu belirterek başladığı sözlerine şöyle devam etti.
“Manisa Gölmarmara İlçesi Akpınar mevki burası yıllardan beri bu iş işle uğraşıyoruz, çoluğumuzun çocuğumuzun rızkımızın peşindeyiz, bu sene üzüm rekoltesi biraz düşük, tek dileğimiz bu anlımızın teri bu 35-36-37 derece olan sıcaklıkta emeğimizin karşılığını istiyoruz. Buradan bütün milletvekillerimize sesleniyorum anlımızın terini hakkımızı istiyoruz başka birşey istediğimiz yok. Bu sene genel olarak rekolte düşük fakat verimlerde bizim bu bölgelerde güzel bir sıkıntı yok Allah’ımıza şükür. Bu sene doludan bölge bölge sıkıntı mağduriyetlik var tabi sıkıntı oluyor, doludan herhangi bir şekilde bu bölge olarak etkilenmedik çok şükür. Fiyat bakımından girdi maliyetleri çok fazla girdi maliyetlerinin fazla olduğu için bu sene bizim en aşağı beklentimiz 13-14 TL.  Bizim bundan aşağı beklentimiz yok,  inşallah olur Cenabı Allah bizin rızkımızı bu şekilde veriyor. Emeğimizin karşılğını boşa çıkarmamasını bütün milletvekillerimizden istiyoruz. Üzüm bizim bu tarafta kurutmalık olarak yapılıyor, öncelikle daha önce görmüş olduğunuz gibi bu şekilde içinde potansiyumun olduğu sudan geçiriliyor. Kurutma işlemi daha sonra sergi bezine serilip bu 10 gün içerisinde kuruyor, . Şu ileri taraftaki ilk günkü serilenleri göreceksiniz aradaki renk farkını bu 10-15 günlük süreçten sonra kalkıyor. Kalkıyor dediğimin anlamı kurutmalık oluyor, kurutmalık oldukta sonra biz de ticari faaliyetine başlıyoruz. Satışında yaşı ile kurusu arasında illaki fark oluyor, kurunun ihracatı da oluyor, yaşında oluyor fakat kurununki dayanıklı olduğu için biraz dafa fazla rağbet görüyor.” dedi.

HABER: ERHAN ÇELİK/MANİSA

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir