Manisa Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği’nden Ermenistan’a tepki

Manisa Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Ermenistan’a  tepki göstermek amacıyla Dernek binasında basın açıklaması yaptı.  Basın açıklamasına Manisa Hemşeri Kültürleri Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Ragıp Güneş ve Manisa Hemşeri Kültürleri Dayanışma Derneği üyesi 14 Derneğin Başkanı Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri  Katıldı. 

Manisa Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği’nden Ermenistan’a tepki

 Manisa Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği  Yönetim Kurulu Başkanı  Yalçın Taşdemir, basın açıklaması yaparak  Ermenistan’ın Azerbaycan’a yaptığı saldırıya tepki gösterdi.

Başkan Yalçın Taşdemir  şöyle dedi;

“27 Eylül 2020 saat 06.00 sularında Ermenistan silahlı kuvvetleri ateşkesi ihlal ederek Azerbaycan Ordusu’nun cephe hattındaki pozisyonlarına büyük kalibreli silahlar, havan ve çeşitli kalibreli toplarla yoğun bir şekilde ateş açtı. Bu, Ermeni silahlı kuvvetlerinin yoğun nüfuslu bölgelerde yaşayan sivillere ve nesnelere ateş açması için kasıtlı ve hedefli bir başka provokasyondur. Ermeni işgal güçlerinin kışkırtması sonucunda sivil halk ve askerler arasında kayıplar yaşanmış, birçok ev ve sivil eşya ağır hasar görmüştür.

Sivillerin kasıtlı olarak hedef alınması, 1949 Cenevre Sözleşmeleri de dahil olmak üzere uluslararası insancıl hukukun ağır bir ihlalidir.  Temmuz 2020’deki Tovuz provokasyonu ise, sivilleri hedef alan Ermeni silahlı kuvvetlerinin   işgalci olduğunu bir kez daha dünyaya gösterdi ve bunun üzerine ABD Kongresi ayrıca Ermenistan’ı saldırgan bir ülke olarak nitelendirdi. Tüm yaşananlara rağmen, Ermenistan işgal altındaki topraklarda Cenevre Sözleşmesi ve uluslararası hukukun gereklerine aykırı olarak yasadışı yerleşimler yürütüyor.

 

Ermenistan’ın saldırganlığı derhal durdurulmalıdır.

Dünya toplumunu ve uluslararası örgütleri, Ermeni devletini saldırgan politikasını durdurması ve işgal altındaki Azerbaycan topraklarını derhal özgürleştirmesi için etkilemeye ve Ermeni hükümetinin uluslararası hukuk ve normlara uymasını sağlamaya çağırıyoruz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar