Manisa Barosu Hizmet Binası Hem Avukatlara Hem de Manisalılara hizmet edecek

Manisa Barosu tarafından tamamlanarak açılan yeni hizmet binası hem avukatlara hem de Manisalılara hizmet edecek. Yeni hizmet binada 100 kişilik staj eğitim salonu, 550 kişilik konferans salonu, genç avukatların müvekkilleriyle görüşme yapabileceği odalar, restaurant bulunuyor.

Manisa Barosu Hizmet Binası Hem Avukatlara Hem de Manisalılara hizmet edecek

Restaurant ve 2 işyeri ihaleyle kiraya verilecek ve elde edilen gelirle daha kaliteli hizmet verilmiş olacak. Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, Başkan Yardımcısı İbrahim Yönetken ile birlikte yeni hizmet binası hakkında bilgiler verdi. Başkan Arslan, “Binanın aktif olarak kullanılmasını istiyoruz. Manisa’da iddia ediyorum ki ilk bir iki salonun içerisine girer” dedi. Arslan, binanın yaklaşık 10 milyon TL’ye mal olduğunu açıkladı.

Sıkıntılı süreçlere rağmen binayı hizmete açtıklarını ifade eden Arslan, “2015 yılında baro başkanı olarak seçildiğimde zaten bir proje aşamasındaydı bu binamız. Baro başkanı seçildiğimiz süreçten sonraki dönemde de projelerin yapılmasıyla ilgili işlemleri çok yakından takip ettik. Bu anlamda Manisa Barosu hizmet binasının gerçekten çok iyi bir şekilde projelendirmiş olduk. Hem en uygun Manisa Barosunu kullanıma uygun bir şekilde ve aynı zamanda sosyal tesisleriyle Manisalı vatandaşlarımıza hizmet verebileceğimiz ayrıca binalarıyla, restoranıyla. Alt katta yine Manisalı hemşerilerimizin kullanımına sunabileceğimiz alanlarla çok kullanımlı bir hizmet binası oluşmuş oldu. 2015 yılında proje aşamaları bitince daha sonraki süreçte ihale aşaması. İhaleden sonra da işte 2020 yılına kadar da inşaat süreci devam etti. Bu süreç içerisinde tabi sıkıntılı süreçler geçti. Ülkemiz olağanüstü bir süreç yaşadı. Bir darbe kalkışması yaşandı, ekonomik krizler yaşandı. Bunlar sürecin biraz uzamasına neden oldu. Sonuçta 5 Nisan Avukatlar Gününde açacağımız hizmet binası salgın nedeniyle açılışı uzadı. Biz 2020 yılı adli yıl açılışı olan 1 Eylülde burayı kullanıma açtık. Şuanda çalışanlarımızın bir kısmı burada hizmet veriyor. Bir kısmı da Manisa Barosunda adliyesindeki yerinde hizmet veriyor. Önümüzdeki süreçte buraya tamamen taşınmış olacağız” dedi.

Ofis açamadığı için evden çalışmak zorunda olan genç meslektaşların müvekkilleriyle görüşmesi için odalar yapıldığını belirten Arslan, “Burada idari anlamda kullanacağımız bir katımız var. Burada tüm idari personelimiz yani baro müdürü, baro personeli, CMK elemanları, adli personellerimizin çalışacağı alanlar var. Ayrıca yine komisyonlarımız için toplantı salonları, baro yönetim kurulunun toplantı salonu var. Ve tabi en önemli hizmetlerimizden biri de bu katımızda genç meslektaşlarımızın sayısı yüksek bu anlamda bu meslektaşlarımızın birçoğu ofis açamadığı için şuan da evden çalışıyorlar. Onların ortamını daha sağlıklı hale getirebilmek için Manisa Barosunun hizmet binasının bünyesinde meslektaşlarımıza ait 2-3 oda ayırarak meslektaşlarımız önceden baroya müracaat edecekler. O odaları kullanmak istedikleri zaman aralığını belirtecekler. O zaman aralığında gelip kendi müvekkilleriyle görüşme olanağı bulacaklar. Hizmeti burada daha sağlıklı bir şekilde vatandaşımıza aktarmış olacaklar. Onların ofis açamamanın yaşadığı sıkıntıyı da bu şekilde karşılamış olacağız. Hizmet binamız içerisinde 100 kişilik staj eğitim salonumuz var, toplantı salonumuz var. Burada hem mesleğe yeni katılan meslektaşlarımızın staj eğitimini burada devam ettireceğiz. Hem de küçük çaplı toplantılarımızı atölye şeklinde yapılacak olan toplantılarımızı 100 kişilik salonda yapacağız” dedi.
Manisalıların binadan en iyi şekilde faydalanmasını isteyen Başkan Arslan, “Yine ayrıca hizmet binamızın içerisinde 550 kişilik bir konferans salonumuz var. Bu konferans salonumuz da hem meslektaşlarımızın kullanımına hem de Manisalı vatandaşlarımızın, sivil toplum örgütlerinin, diğer odaların kullanımına açık olacak. Onlarda talep ettiğinde kullanabilecekler. Belki önümüzdeki süreçte faklı amaçlarla da kullanılabilir. Çünkü biz bu salonun sadece 15-20 günde bir ya da ayda bir toplantı amacıyla kullanılan bir salon olmasını istemiyoruz. Aktif bir salon olmasını istiyoruz. Manisalı hemşerilerimizin bu salondan faydalanmasını yararlanmasını istiyoruz. Belki de bu süreç içerisinde burası toplu yemeklerin düzenlenebileceği, nikahların yapılabileceği bir alan olarak da düşünülebilir. Çünkü nikah salonumuzun arkasında bu hizmeti verebilecek şekilde yine yapılaşmış durumdayız. Burada arkada bir restoranımız var. Arkada iki odamız var. Diyelim ki tiyatro oyunu oynanacak onların kullanabileceği alanlar var. Bu amaçla da kullanışlı bir salonumuz var. Manisa’da iddia ediyorum ki ilk bir iki salonun içerisine girer. Oturma düzeni sabit olmadığı için değişik amaçlarla kullanılabileceğiniz düşünüyoruz biz. Oturma düzeni sabit olsa sadece toplantı amaçla kullanılabilirdi. Ama bu şekilde farklı amaçlar için de kullanılabiliriz” dedi.

Arslan, “Yine hizmet binamızın en üst katında. Bir restoran şeklinde organize edeceğimiz bir alanımız var. Burayı mevcut yönetim olarak bizler kiraya vermeyi düşünüyoruz. Yani bir işletmeciyle anlaşıp ine Manisa’nın seçkin hizmet veren alanlarından bir restoran haline getirmek istiyoruz. Yine zemin katta bizim Manisalı hemşerilerimize kullanımına sunacağımız iki adet mekanımız var. Bu mekanları da yine kiralama yöntemi ile Manisalı hemşerilerimize vermek istiyoruz. Burada da yapılacak olan işlerle elde edilecek kira gelirleri daha iyi bir şekilde hizmet verme şansımızın olacağını düşünüyorum” diye konuştu.
Manisa Barosuna kayıtlı 1200 avukatın bulunduğunu, genç avukatların sayısının arttığını, mesleğin kalitesi ve yeterli eğitimin verilmesi açısından bu durumun iyi olmadığından yakınan Arslan, “Aramıza yeni katılanlar ile birlikte sayımız sürekli artıyor. Her yıl yüzde 10 ve yüzde 15 arasında baromuza katılım oluyor. Tabi ki genç meslektaşlarımızın sayısı da her yıl çoğalmış oluyor. Bu tabi bu gidişat aslında çok avukatlar açısından hem de camia açısından iyi değil. Bu yıllardır tartışılan bir konu. Hukuk fakülteleri sayısının düşürülmesi hukuk fakültelerine girişin zorlaştırılması. Hukuk fakültesi bittikten sonraki süreçte avukat olabilmek için sınav getirilmesi şeklinde tartışmalar devam ediyor. Hatta 2002 yılında bir yasa çıkmıştı. 2006 yılında uygulanmak üzere ama o seçim döneminde yine siyasilerin önerileri doğrultusunda kaldırıldı. Aynı şekilde devam etti. Şuan da yine geçen yıl çıkmıştı, 2023 yılında uygulanmak üzere avukatlık sınavı getirildi. Tabi o gün geldiğinde nasıl olur bilemiyoruz. Ama bugünden bu karar alındı. Yine üniversiteye giriş sınavlarında baraj aşağı çekiliyor. Bu gençlerin önünü kapatmak anlamında anlaşılmamalı. Mesleğin daha sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için bunun yapılması gerekiyor. Mesleğin kalitesi ve yeterli eğitim verilmesi açısından.” dedi.

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar