MANİSA’NIN EN KÖKLÜ LİSESİ İSTİHDAM SAĞLIYOR

Manisa Yunusemre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kapılarını basın mensuplarına açtı.  Okulun bölümleri tanıtıldı. Öğrenciler  Yunusemre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini kayıt yaptırmaları için davet edildi.

MANİSA’NIN EN KÖKLÜ LİSESİ İSTİHDAM SAĞLIYOR

 

1947’de yapılan eski adı Ticaret Meslek Lisesi olan Manisa Yunusemre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 74 yıldır eğitim öğretime devam ediyor. Binlerce mezun veren okul basın toplantısı düzenledi.  Basın toplantısına  Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş, Yunusemre İlçe Milli Eğitim Şube  Müdürü Sema Çiftçi, Yunusemre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sayim Can, Yunusemre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür yardımcıları, öğretmenler ve  mezun öğrenciler katıldı.

 

OKULUMUZDA 6 ALAN VAR 

Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş Yunusemre’nin en köklü ve  en eski okulunda olduğundan dolayı mennun olduğunu aktardı ve lise tercihi  yapacak öğrenciler,  meslek liselerini tercih yapmaya davet etti. Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş  şöyle dedi;

“Yunusemre ilçemizde  Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bağlı  7 okulumuz var. Bu okulumuz 7 okulumuzdan birisi. Bu okulumuzda Muhasebe ve Finansman Alanı, Bilişim Teknolojileri Alanı , Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Alanı, Pazarlama ve Perakende Alanı , Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Alanı , Radyo Televizyon Alanı var. 83 öğretmen kadrosu ile 882 öğrenciye mesleki eğitim vermekteyiz. Mesleki eğitimde şehrimizin en köklü eğitim kurumlarının başında gelen okulumuz öğrencileri alanlarında yetkin eğitim kadrosunun rehberliğinde hem sektöre hem de üst eğitim kurumlarına öğrencileri hazırlamaktadır. 150’ye yakın, çoğu uluslararası düzeyde firmada işletmelerde beceri eğitimi kapsamında staj uygulaması da yapma imkanı bulan öğrencilerimiz, pratik ve uygulama imkanlarından en iyi şekilde yararlanmaktadırlar. Mesleki eğitime 9. Sınıftan itibaren seçtikleri alanda başlayan öğrencilerimizin  sigorta işlemleri   okulumuz tarafından yapılmakata olup, sigorta primleri devlet tarafından ödenmektedir. Okul-sektör işbirliğini her zaman ön planda tutan okul yönetimimiz sektörün alanında en yetkin işletmeleri ile de mesleki eğitimde işbirliği protokolleri uygulamaktadır. Böylece öğrencilerimiz günün en modern ve çağdaş mesleki eğitim olanaklarına sahip olurken, sektörün de beklentileri doğrultusunda yetişerek , istihdam edilebilirlikleri arttırılmaktadır. 12. Sınıfta 3 gün işletmede, 2 gün okulda teorik eğitim gören öğrencilerimiz asgari ücretin en az üçte biri oranında ücret de almaktadırlar. Manisa Yunusemre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve tüm meslek liselerine yeni öğrencilerimizi tercih yapmalarını  bekliyoruz” şeklinde konuştu.

SALGIN DÖNEMİNDE TÜRKİYE’YE HİZMET VERDİK

Yunusemre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sayim Can ise Yunusemre’nin en köklü okulu Yunusemre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi salgın döneminde okul öğretmenleri tarafından hazırlanan ders videoları TRT Eba ekranlarında yayınlanması ile tüm Türkiye ye hizmet verdiklerini aktardı ve okul müdürü Sayim Can sözlerine söyle devam etti;

Yunusemre’nin en köklü mesleki eğitim veren okullarından biri olarak yüz yüze eğitim öğretimin yaşanan küresel salgın nedeniyle yapılamadığı dönemde okulumuz öğretmenleri tarafından hazırlanan ders videoları sadece ilimizde değil, tüm ülkede hatta Türk Cumhuriyetlerinde eğitim gören öğrenciler tarafından izlenmesi hepimiz için bir gurur olmuştur. Salgının etkilerinin en yoğun yaşandığı dönemde kısıtlı imkanlarımızla hazırlayıp Bakanlığımıza gönderdiğimiz ders videosunun 06 Nisan 2020 tarihinde  TRT Eba ekranlarında yayınlanması ile başlayan süreç, 11 Haziran 2020 tarihinde Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün onayı ile Yunusemre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak Bilişim Teknolojileri ve Muhasebe Finansman alanlarında video çekimleriyle görevlendirilen  ülke genelinde 10 il ve 11 okuldan  birisi olmamız ile devam etti. Okulumuz tarafından hazırlanan ve TRT Eba ekranlarında yayınlanan ilk meslek dersi videosu olma özelliği taşıyan çalışmamız okulumuz ve ilimiz adına onur verici olmuştur.

Okulumuz öğretmenleri ile başlayan ilk çalışmalar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de desteği ile alanında yetkin öğretmenlerin de katılımı ile profesyonel bir ekip ruhu ile devam etmiştir. Stüdyo ve teknik ekipmanların yeterli olmadığı dönemde bunu bir dezavantaj olarak görmeyen ekibimiz, ilimizin yerel imkânlarını devreye sokmuş, çalışmaları aksatmadan aksine büyük bir özveri ile Manisa Büyükşehir Belediyesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Manisa yerel televizyon ile işbirliği yaparak adı geçen kamu ve özel sektöre ait stüdyo ve teknik ekipmanları kullanarak devam ettirmiştir. Bu çalışmalar yürütülürken, bir taraftan da Sayın Bakanımızın talimat ve destekleri ile Yunusemre MTAL bünyesinde Radyo Televizyon alını açılmış, öncelikle Eba ders videolarının çekimi, akabinde ise yeni açılan alanda eğitim görecek öğrencilerin ihtiyacını giderecek bir televizyon stüdyosu kurulmuştur. Yapımı tamamlanan stüdyonun açılışı, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Programlar ve Öğretim Meteryalleri Daire Başkanı Mehmet Salih Canbal ’ın okulumuza bizzat gelerek, stüdyonun adını taşıyan şehidimizin ailesinin de katılımı ile 12 Mart 2021 tarihinde  yapılmıştır. Zor günlerde güzel hizmetlere vesile olan bu çalışmaların ürünü olarak gördüğümüz stüdyoya Manisa Valiliğimizin onayı ile Manisa ilinde mesleki ortaöğretim ve yükseköğretimini tamamlayıp, askerlik mesleğini seçen ve görevini ifa ederken şehit olan Şehit Mesut Demir’in adının verilmesi  açılışı daha da anlamlı hale getirmiştir. Muhasebe ve Finansman Alanı ile Bilişim Teknolojileri alanında meslek derslerinin ders videolarının çekimi ile başlayan çalışmalara, Müzik, Görsel Sanatlar, Beden Eğitimi ve Maden Teknolojisi alanları da dahil edilmiştir. Tüm bu kapsamlı çalışmalarda 4 çekim ekibi, 3 inceleme komisyonu olmak üzere toplam 21 öğretmen ve idareci görev almıştır. İlk etabı 20 Haziran 2021 tarihinde tamamlanan ders video çekimleri sonunda toplam inceleme ve onaydan geçen 600 civarında ders videosu Bakanlığımıza teslim edilmiştir ” ifadelerini kulladı.

2002 yılında Yunusemre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden  mezun olan Özgür Yenidoğan ise 2002 yılında  staj için gittiği fabrikada çalışmaya devam ettiğini söyledi. Üzerinde emeği olan öğretmen ve idarecilere  teşekkür etti.

2016 yılında  Yunusemre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden  mezun diğer öğrenci Yaren Kulay ise pazarlama mezunu olduğunu okul aracılığı ile İngiltere’ye gittiğini kendi alanı hakkında İngiltere’den eğitim aldığını söyle şimdi ise özel bir işletmede çalıştığını aktardı.

HABER:KENAN YÜCEEL/MANİSA

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar