Marmara depreminin 21. yılında korkutan açıklama! İzmir, Manisa ve…

17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 21. Yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir ilgi çekici açıklamalarda bulundu...

Marmara depreminin 21. yılında korkutan açıklama! İzmir, Manisa ve…

17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 21. Yıldönümünde İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir tarafından Ege Denizinde meydana gelen depremlerin İstanbul’da meydana gelmesi beklenen büyük depremle bağlantılı, İzmir, Manisa ve birçok ilimizi de ilgilendiren merak uyandırıcı açıklamalarda bulundu. Ülkemizde bulunan ve uzun yıllardır aktif halde bulunan fay hatlarında meydana gelen büyüklü küçüklü kırılmalar sonucunda sıklıkla depremler yaşanmaya devam ediyor.

Marmara depremine ilişkin;

Prof. Dr. Hasan Sözbilir beklenen büyük İstanbul depremi ile ilgili olarak yanızca İstanbul depremini beklemenin doğru olmadığına dikkat çekerek, gelecek depremlerle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Ege Denizi’ndeki 5 büyüklüğündeki depremi değerlendirip, sadece İstanbul depremi değil, Türkiye’deki birçok ilde 7.6’ya varan depremlerin olabileceği uyarısını yapması üzerine bir an önce deprem master planlarının hazırlanması gerektiğini belirtti.

17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 21’inci yılında, beklenen büyük Marmara depreminin yeniden gündeme gelmesi üzerine, 81 ilde büyük depremlerin olabileceği konusunda uyarılarda bulunan İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Yunanistan’da Ege Denizi’nde gerçekleşen 5 büyüklüğündeki depremi değerlendirdi.

deprem

Depremin ardından: “İzmir’e yaklaşık 1.5 saat sonra tsunami gelebilir”

Prof. Dr. Sözbilir, Ege Denizi’nde bulunan ve 5-6 büyüklüğünde depremler üreten Helenik dalma-batma zonundan bahsederek, büyüklüğü 7’yi aşarsa, Türkiye’nin batı ve güney kıyılarında tsunami tehlikesi olabileceği konusunda uyardı. Sözbilir açıklamalarında, “Helenik dalma-batma zonu üzerinde sürekli 5-6 büyüklüğünde depremler oluyor. Fakat önemli olan fayın üretebileceği en büyük depreme ulaşılmaması. Çünkü 8 büyüklüğüne yakın bir deprem üretme potansiyeline sahip. Maksimum düzeye erişirse, batı ve güney kıyılarımızda tsunamiye yol açabilir. Bu tür depremler İzmir’de çok fazla bir etkiye sahip olmaz, sadece hissedebiliriz. Deprem büyüklüğü 7’yi aşarsa, İzmir’de belli bir zamandan sonra tsunami tehlikesi yaşanabilir. Yaptığımız tsunami modellemelerinde, Girit taraflarında gerçekleşen 7-7 buçuk büyüklüğünde deprem olduğunda, İzmir‘e yaklaşık 1.5 saat sonra tsunami gelebilir” ifadelerine yer verdi.

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar