MİLLETVEKİLİ ÖK’TEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

MİLLETVEKİLİ ÖK’TEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk dün akşam,  Meclis’te görüşülen torba düzenlemede yer alan 7 milyar TL’ye yakın asgari ücret desteğini içeren düzenlemenin Genel Kurul’da kabul edildiğini açıklamıştı. AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök de kabul edilen kanun hakkında bilgiler verdi.

AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, ekonomik alanda önemli adımların atıldığı “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Milletvekili Ök, teklif sahibi olduğu ve TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan 196 Sıra Sayılı Kanunun, toplumun her kesiminden gelen talep ve öneriler doğrultusunda, millete daha iyi hizmet verebilmek amacıyla ve ayrıca gündemdeki korona virüsünün sebep olduğu vatandaş mağduriyetlerini gidermek üzere hazırlandığını söyledi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 1500 TL

Kanun hakkında açıklamalar yapan Milletvekili Ök; “En düşük emekli maaşı 1.500 TL olacak ve Nisan ayında emeklilerimizin hesabına yatırılacak. Kredi borcu yüzünden takibe düşenler, borçlarını yeniden yapılandıracak ve bunlar siciline işlenmeyecek. Aynı zamanda bankaların kara listelerinden de çıkarılacak” ifadelerini kullandı.

“7 MİLYAR TL DESTEK SAĞLAYACAĞIZ”

Milletvekili Ök açıklamalarının devamında; “AK Parti olarak, işverenlerimizin işgücü maliyetlerini düşürerek istihdamı korumak ve artırmak amacıyla, 2020 yılında da sektör ayrımı yapılmaksızın asgari ücret desteğine devam ediyoruz. Bu kapsamda 7 Milyar TL destek sağlayacağız. Yine çalışan vatandaşlarımızı mağdur etmemek ve korona virüsün iş gücü üzerindeki olası etkilerini bertaraf etmek adına, Kısa Çalışma Ödeneği şartları kolaylaştırdık. Kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olup, son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemiş olma şartını esnettik. 600 günü 450 güne, 120 günü de 60 güne indirdik. İşverenlerimiz için mevcut istihdamı koruma şartı da getirdik” dedi.

TELAFİ ÇALIŞMA SÜRESİ 2 AYDAN 4 AYA ÇIKARILDI

Ayrıca, işçilerin ücret kaybının ve işletmelerin işgücü kaybının en aza indirilmesi ile işletmelerin değişen şartlara ve olağanüstü durumlara uyum yeteneğinin artırılması amacıyla, telafi çalışması süresinin iki aydan dört aya çıkarıldığını belirtti.

PİYASAYA 360 MİLYAR TL’LİK YENİ İMKÂN

Piyasaya 360 Milyar TL’lik yeni imkan sunulacağını da aktaran Milletvekili Ök; “Başta KOBİ’ler olmak üzere, teminat eksikliği nedeniyle finansmana erişimi kısıtlı olan firmalarımıza destek sağlamak ve Kovid-19 Virüsünün yarattığı olumsuz etkileri giderebilmek adına, Kredi Garanti Fonu limiti 25 Milyar TL’den, 50 Milyar TL’ye çıkartıldı ve böylelikle piyasada yaklaşık 360 Milyar TL’lik yeni imkân yaratıldı” dedi. Ök, getirilen düzenleme ile KGF kredilerinden herkesin yararlanabilmesinin önünün açıldığını, firmaların yanına gerçek ve tüzel kişiler yani küçük esnaf ile ticari işletmelerin de eklenerek şahısların da krediye erişiminin sağlandığını bildirdi.

“YARGILAMALAR 30 NİSAN’A KADAR DURDURULDU”

Milletvekili Ök, yargılamalara ilişkin bütün sürelerin 30 Nisan’a kadar durdurulduğunu, ülke genelinde duruşmaların ertelenmesi gibi diğer konularda ise Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na yetki verildiğini ve bu süreçten dolayı hiçbir vatandaşımızın hak kaybı yaşamayacağını belirtti.

“TÜFEK VE TABANCALARIN, REKLAM VE TANITIMLARI YAPILAMAYACAK”

İnternet üzerinden her türlü tüfek ve tabancaların satışını ve reklamını yasakladıklarını söyleyen Milletvekili Ök; “Ayrıca yasadışı silah satışının cezalarını da ciddi oranda arttırdık” dedi. Ök;  “Dernekler Kanunu’nda değişikliğe gidilerek, derneklerle ilgili her türlü kayıt, iş ve işlemlerin elektronik ortamda yapılabilmesinin ve vatandaşlarımızın istedikleri takdirde, dernek üyeliklerinden çıkış işlemlerini de e-devlet üzerinden yapabilmelerinin önünü açtık” ifadelerini de kullandı.

“GAZİLERİMİZ BAŞIMIZIN TACI”

Milletvekili Ök; “Bu vatan için çekinmeden canını ortaya koyan gazilerimizin haklarında düzenlemeler yaptık. Gazilerimize gazilik maaşının yanında, çalışmış olmaları halinde ikinci bir emeklilik aylığı almaları hakkındaki çalışma süre ve şartlarında iyileştirmelerde bulunduk. İkinci aylık için mevcutta var olan 7200 prim ödeme günü ve 65 yaş şartını kaldırıp, 5000 prim ödeme günü ve 20 yıllık sigortalılık süresi getirdik” dedi.

“VİRÜSÜN OLUMSUZ ETKİLERİNİ BERTARAF ETMEK İSTİYORUZ”

 “Dünyada yaşanan olağandışı ekonomik gelişmeler ile Ülkemizin de içinde bulunduğu pek çok ülkede ekonomik faaliyetlerin yavaşlamasına sebep olan korona virüsünün olumsuz etkilerinin bertaraf edilmesine katkı sağlamak istiyoruz” diyen Milletvekili Ök sözlerine şöyle devam etti: “Bu sebeple ticari hayatın devamını mümkün kılmak amacıyla, 1/3/2020 tarihinden 30/6/2020 tarihine kadar işleyecek işyeri kira bedelinin ödenmemesinin kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacağını hüküm altına aldık.”

“DOĞAL AFET SONUCU ZARAR GÖREN VATANDAŞLARIMIZA DESTEK OLUYORUZ”

Milletvekili Ök; “Kanun ile doğal afet ve mücbir sebepler sonucu zarar gören yerlerde, işletmelerimizin ve vatandaşlarımızın ödemek zorunda oldukları doğalgaz, elektrik borçları ve zorunlu bedellerin 1 yıla kadar ertelenmesine imkân sağlıyoruz. Ülke olarak çok güçlü olduğumuzu, birlik ve beraberlik içerisinde aşamayacağımız engel olmadığını belirtmek istiyorum. Devlet olarak, insanımızın zarar görmemesi için her türlü önlemi alıyoruz ve almaya devam edeceğiz. Bu süreçte vatandaşlarımızın da üstüne düşeni yapıp, yetkili mercilerin açıklamalarını dikkate alarak, evlerinde kalmaları çok büyük önem arz ediyor” dedi.

KANUN HEPİMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN

Milletvekili Ök; “Vakıfların kira gelirlerini düzenlemeden yenilenebilir enerji kaynak alanlarının düzenlenmesine, turizm tesislerinden yasadışı bahse kadar pek çok düzenlemenin de yer aldığı kanunun, hepimiz için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar