Milletvekillerini seçerken neye dikkat etmeliyiz?

Bu topraklarda Atatürk eşittir çağdaşlaşmadır, Aydınlanmadır, bilim egemen kafalı ve eleştirel akla sahip insanın yaratılması projesidir. Atatürk aynı zamanda eşittir antiemperyalist mücadeledir, üretebilmektir, ilahi mesajın doğru algılanmasıdır, tam bağımsız olma yolunda ilerlemedir, laikliktir, Milli birliğimizdir, bölünmez bütünlüğümüzdür, kurucu ideolojimizdir ve kusursuz demokrasiye giden yoldur.

Milletvekillerini seçerken neye dikkat etmeliyiz?
Eğer su katılmamış yobaz değilseniz, bugün medeni dünyanın gözünün içine baka baka bunlardan bazılarına düşman olsanız bile açık açık düşmanlık edemezsiniz. O zaman yapılması gereken eşitliğin sol tarafına yani Atatürk’e düşmanlık ederek eşitliğin sağ tarafına dolaylı olarak düşmanlık etmektir.

Ve Atatürk diyor ki,

”Milli siyaset dediğim zaman kastettiğim anlam ve işaret etmek istediğim husus şudur:
Milli sınırlarımız içinde her şeyden önce kendi kuvvetimize dayanıp varlığımızı koruyacak Türk milleti ve memleketin gerçek mutluluğu ve kalkınmasına çalışmak…Rastgele bitmeyen emeller peşinde milleti uğraştırmamak…Medeni dünyadan, medeni ve insanca muameleyi beklemektir.
Milli hakimiyet esasına göre idare edilen ve medeni devletlerde kabul edilmiş ve fiilen geçerli bulunan esas; milletin genel isteklerini en çok temsil eden ve bu isteklerin bağlı olduğu menfaat ve gerekleri en yüksek kudretle ve yetki ile yapabilecek siyasi gurubun, devlet işlerinin idaresini üzerine alması ve bu sorumluluğu en yüksek liderinin omuzuna bırakması prensibinden ibarettir.
Zaten bu şartları kazanamayan bir hükümet vazife yapamaz. Hükümetin kuvvetli bir gurup üyeleri arasında ve fakat birinci derecede olmayanlardan zayıf bir hükümet yapmak ve onu partinin birinci liderinin emir ve öğütleri ile yürütmeye kalkışmak fikri, elbette doğru değildir. Bunun feci neticeleri, bilhassa Osmanlı Devleti’nin son günlerinde görülmüştür.
İttihat ve Terakki liderlerinin elinde oyuncak olan sadrazamlardan ve onların hükümetlerinden, millete gelen zararlar sayılamayacak kadar çok değil midir? Kural ve yöntem olarak milletin çoğunluğunu temsil eden ve özel amacı belli olan parti, hükümet kurma sorumluluğunu üzerine alır ve prensiplerini memlekete uygular…
Bir milletin siyasi geleceğinde mevki sahibi olabilmek için onun ihtiyacını tesbit ve kudretini takdirde ehliyet sahibi olmak birinci şarttır.
Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki; sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamları kanındaki, vicdanındaki, asıl cevheri, çok iyi incelemek dikkatinden, bir an vazgeçmesin ! ”

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

yavuz_elbirler_milletvekili_seçimi

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar