O ülkede 4 gün iş 3 gün tatil olacak

İspanya'da bir süredir tartışılan "4 günlük hafta" uygulamasının sonbaharda hayata geçmesi bekleniyor. Bu gelişme sadece İspanyolları değil tüm dünyayı heyecanlandırdı. Uygulamayı savunanlar çalışanların verimliliğinden psikolojisine kadar her şeyin olumlu etkileneceğini belirtti.

O ülkede 4 gün iş 3 gün tatil olacak

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca çalışanın hayali İspanya’da gerçek oluyor. 4 iş günü ve 3 tatil gününden oluşan haftalar, İspanya’da pilot uygulamayla başlıyor. Şimdilik sınırlı bir süreliğine ve sadece isteyen şirketlerin katılımıyla başlayacak olan pilot uygulamanın başarılı olması halinde 4 gün çalışma ülke geneline yayılabilecek ve kalıcı olabilecek.

İspanya’da 4 günlük hafta uygulaması ilk kez bu yıl ocak ayında gündeme gelmişti. Ülkenin sol partilerinden Mas Pais’in hükümete sunduğu tasarının kabulünün ardından tarafların uygulamaya dair müzakereleri devam ediyordu. Mas Pais Partisi Başkanı Inigo Errejon, dönem dönem kişisel Twitter hesabından süreçle ilgili gelişmeleri vatandaşlar ve dünyayla paylaşıyordu.

FARKLI ÜLKELERDE DE DENENİYOR

Nitekim bu talebi tek dile getiren Errejon ve partisi değil, 4 günlük hafta tartışması da sadece İspanya’ya özgü değil. Yeni Zelanda’dan Almanya’ya birçok ülkede haftalık çalışma süresini dört güne indirmeye yönelik adımlar atılması için yetkililere çağrılar yapılıyor. Hatta bu ülkelerde ulusal düzeyde olmasa da şirket düzeyinde bazı denemeler de yapıldı.

Haftada 4 gün çalışmayı savunanlar, bu denemelerin çıktılarından da hareketle, verimliliği artırması, çalışanların zihinsel sağlığını iyileştirmesi, çevreye verdiği zararla iklim değişikliğine yol açan faktörleri azaltması gibi faydaların altını çiziyor. Özellikle pandemi, 4 günlük hafta taleplerinin daha da artmasına sebep oldu. Zira dünyanın büyük bir kısmının evden çalışma düzenine geçtiği günümüzde, iş hayatıyla özel hayat dengesinin kurulması çok daha kritik bir hal aldı.

AYRINTILAR NETLEŞMEDİ

Diğer yandan İspanya bu tür adımları ilk atan olmaya alışık bir ülke. Örneğin 1919’da Barselonalı işçilerin 44 günlük grevi sonucu Batı Avrupa’da günde 8 saatle sınırlanmış mesai uygulamasının ilk kabul edildiği ülke de İspanya’ydı.

İspanya’nın 4 günlük hafta uygulamasının ayrıntıları henüz hükümet tarafından netleştirilmiş değil. Ancak söz konusu teklifte 50 milyon euro destekle 3 yıllık bir pilot uygulama öngörülüyor. Böylece işverenlerin de zarara uğrama ihtimali en aza indiriliyor. 4 günlük hafta uygulamasına geçen şirketlerin olası maliyetlerinin ilk yıl yüzde 100’ü, ikinci yıl yüzde 50’si, üçüncü yıl ise yüzde 33’ünün devlet tarafından karşılanması planlanıyor.

UYGULAMA SONBAHARDA DEVREYE GİRECEK

The Guardian’ın aktardığına göre, Mas Pais Partisi’nden Hector Tejero, “Bu rakamlar doğrultusunda 200 civarında şirketin uygulamaya katılacağını bunun da 3000 ila 6000 çalışanı etkileyeceğini düşünüyoruz” dedi. Tejero en önemli kırmızı çizgilerin ise “çalışma saatlerinin gerçekten azaltılması ve kimsenin maaşını ya da işini kaybetmemesi” olduğunu söyledi.

Uygulamanın sonbahar aylarında devreye alınabileceğini belirten Tejero, Fransa’nın 1998’de haftalık çalışma sürelerini 35 saatle kısıtlamasından bu yana dünyada bu kadar büyük bir ulusal girişimin söz konusu olmadığının da altını çizdi. Tejero, “Böyle bir pilot proje başka hiçbir yerde uygulanmadı” diye konuştu.

Mas Pais’in teklifi doğrultusunda pilot uygulama uzmanlardan oluşan bir panelin rehberliğinde yürütülecek. Hükümet, sendika ve işveren örgütlerinden temsilcilerin oluşturacağı bu panel uygulamayla elde edilecek sonuçları da değerlendirecek.

Aslına bakılırsa İspanya’da da 4 günlük hafta fikrini uygulamaya daha önceden başlamış bir şirket var. Ülkenin güneyinde bulunan Software Delsol isimli teknoloji şirketi, geçen yıl 4 günlük hafta düzenine geçti. Tejero, “O zamandan beri işi aksatma oranları düştü, verimlilik arttı ve çalışanlar çok daha mutlu olduklarını söylüyorlar” diyerek söz konusu şirkette elde edilen olumlu sonuçları da paylaştı.

HÜKÜMET TEMKİNLİ, İŞVERENLER TEPKİLİ

İspanya Çalışma Bakanlığı’ndan bir kaynak ise yaptığı açıklamada pilot projeyle ilgili görüşmelerin henüz ilk aşamalarda olduğunu söyledi. Kaynak, pilot projenin maliyetinden kaç şirketin katılacağına ve takvimin ne şekilde işleyeceğine dair birçok detayın henüz netleşmediğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan ülkedeki işveren örgütleri uygulamadan pek memnun değiller. Örneğin İşveren Örgütleri Konfederasyonu’nun Aragon Bölge Başkanı Ricardo Mur, aralık ayında katıldığı bir forumda 4 günlük hafta fikrine çok sert bir dille karşı çıkmıştı. İspanya İç Savaş’tan bu yana en büyük resesyonun içindeyken bu konuyu tartışmanın “delilik” olduğunu belirten Mur, “Bu krizden çıkmak için daha az değil daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var” diye konuşmuştu.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar