Okullar ne zaman açılacak? Yüz yüze eğitime izin verilecek mi?

Okullar geçtiğimiz dönem Mart ayı itibari ile kapanmış ve eğitimlere online olarak devam edilmişti. Şimdi ise haziran ayı itibari ile ülke genelinde başlayan normalleşme süreci kapsamında ise okulların açılış tarihi ve eğitim şekli merak ediliyor. Okullar ne zaman açılacak? Konu ile ilgili tüm detaylar haberimizin devamında...

Okullar ne zaman açılacak? Yüz yüze eğitime izin verilecek mi?

Okulların yeni eğitim-öğretim dönemine başlamasının yaklaştığı şu günlerde ne zaman açılacak? Ve eğitim türünün yüz yüze mi yoksa online mı olacak? Sorularının cevapları öğrenci ve veliler tarafından merak ediliyor.

’31 Ağustos 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, yaptığı açıklamalarda ’31 Ağustos 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz. 21 Eylül’de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda, aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacak.’ ifadelerini kullandı.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamasında yer alan bilgilere göre, okullar 31 Ağustos 2020 tarihinde uzaktan eğitim ile açılacak.

YÜZ YÜZE EĞİTİME NE ZAMAN GEÇİLECEK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamasında, ‘21 Eylül’de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitimin de başlamasına karar vermiş bulunuyoruz.’ ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Aşamalı ve seyreltilmiş bir modelle 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılına başlanacak

Bilim Kurulunun tavsiye kararları doğrultusunda aşamalı ve seyreltilmiş bir modelle 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılına başlanacağını belirten Ziya Selçuk açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Buna göre 31 Ağustos 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz ve öğretim yılımıza da bu şekilde başlamış oluyoruz. 21 Eylül’de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitimin de başlamasına karar vermiş bulunuyoruz.

Dileyen özel okullar tabii ki 17 Ağustos Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitim araçlarıyla eğitim faaliyetlerine başlayabilecek. Yüz yüze eğitim alamayan öğrenciler eğitimlerine uzaktan eğitim araçlarıyla devam edecekler. Uzaktan eğitim araçları, kendi kademelerine uygun içerikler çerçevesinde EBA televizyon kanalları, kendi öğretmenleriyle yaptıkları canlı dersler ve bu derslerin devamında EBA internetin içeriğindeki bir takım konulardan da oluşuyor.”

Bakan Selçuk, ailesinde ya da yakın çevresinde virüs tanısı konulmuş kişilerin bu sistem sayesinde tespit edileceğini ve gerekli önlemlerin alınacağını vurguladı.
Servislerde, okul bahçesine, binasına girişte, ders başlayana kadar maske ve benzeri hususlardaki standartların daha önce hazırlanan kontrol kılavuzu çerçevesinde belirlendiğini hatırlattı. Bakan Selçuk, bu kapsam dahilinde hem öğrenciler, hem öğretmenler hem de veliler için bir takım rehberler hazırlandığını vurguladı.

Ziya Selçuk, teneffüslerde ve benzeri durumlara ilişkin standartların da bu kılavuzlarda yer aldığını ve zamanı geldiğinde ayrıntılı biçimde bunları açıklayacaklarını anlattı.
Bakan Selçuk maske tedarikinin Bakanlık tarafından da sağlanacağını, okulların hijyen standartlarını geliştirmek üzere çeşitli kurumlarla çalışmaları devam ettirdiklerini aktardı.

2 Bin Denetmen

Bakan Selçuk, bu gerekliliklerin denetlenmesi için 2 bin denetmenin şu anda sahada ve okullarda olduklarını ve her okulun gereklilikleri yerine getirip getirmediklerini gözden geçirdiklerini ifade etti.
Okulun ilk haftasında da özel bir uyum programı ortaya koyacaklarına işaret eden Bakan Selçuk, “Yani öğretmenlerle ilgili daha önce bir çalışmamız olacak ama çocuklarımız için de 1 hafta boyunca uyum çalışmaları konusunda açıklamalarımız devam edecek.” diye konuştu.

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar