Önce kanseri yendi, sonra anne oldu

İzmir’de yaklaşık 3 sene önce lenfoma kanserine yakalanan Deniz Işık, kemoterapi öncesinde embriyolarını dondurtup hastalığı atlatınca anne oldu.

Önce kanseri yendi, sonra anne oldu

İzmir’de yaşayan ve bir havayolları şirketinde kabin amiri olarak çalışan 38 yaşındaki Deniz Işık, şu an eşi olan pilot Onur Işık ile nişanlı olduğu 2017 Ekim’de, kolunda bir kitle fark etti. Önceleri önemsemediği kitlenin büyümesi üzerine Kent Hastanesinde Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Gürhan Kadıköylü’le başvuran Deniz Işık’a, non hodgkin lenfoma (deri lenfoması) tanısı koyuldu.

Prof. Dr. Kadıköylü, hastası Deniz Işık’a kemoterapi alması gerektiğini fakat kemoterapinin ilerleyen süreçte doğurganlığı olumsuz etkileyebileceğini söyledi. Kadıköylü, Işık’ın anne olmayı istiyorsa tedavi öncesi yumurta ya da embriyo dondurtma işlemi yaptırmasını önerdi.

Işık, Kadıköylü’nün önermesi üzerine Kent Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Direktörü Opr. Dr. Dilek Aslan ile görüştü. Dondurulmuş embriyo ile anne olabileceğini öğrenen Işık çifti, 6 Kasım 2017’de nikah masasına oturdu.

 

KEMOTERAPİ SONRASI HAYALİNE KAVUŞTU

Aynı yıl 8 Kasım’da embriyo dondurulurken, ardından kemoterapi süreci başladı. Deniz Işık 6 kür kemoterapi aldı. Tedaviye tam yanıt veren Deniz Işık, eşi Onur Işık’la birlikte göğüs gerdikleri zor günleri geride bıraktı. Genç kadın, Prof. Dr. Kadıköylü’nün “İyileştiniz” demesi üzerine bu kez Opr. Dr. Dilek Aslan’ın kapısını çaldı ve dondurulmuş embriyo 20 Mayıs 2019’da transfer edildi.

Dondurulmuş embriyo sayesinde hamile kalan Deniz Işık, hamileliğini Kent Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Namık Demir’in kontrolünde geçirdi. Deniz Işık, 2 Şubat 2020 tarihinde normal doğumla oğlu Aslan Leon’u dünyaya getirerek, annelik hayaline kavuştu.

“HER AN İÇİN ŞÜKREDİYORUM”

Deniz Işık, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı; “Gürhan Bey ileride anne olmak istiyorsam kemoterapinin kısırlık riskine karşı ya yumurta ya embriyo dondurtmamı önerdi. O zamana kadar böyle bir uygulamayı bilmiyordum. Öncelikle Gürhan Bey’e çok teşekkür ediyorum. Eğer söylemeseydi o günkü kötü moralle aklıma böyle bir şey gelmezdi. Hemen tüp bebek merkezine indik. Yumurta donduracaktık. Embriyo sadece evli çiftlere yapılıyormuş, embriyo dondurulursa şans daha yüksek oluyormuş. Öyle olunca evrakları tamamlayıp evlendik, ardından embriyo dondurduk. Bizim için hem meşakkatli hem de heyecan verici bir süreçti. Çünkü hastalıktan önce de en çok istediğim şey anne olmaktı.

Bana bu şansı verdikleri için hepsine çok çok teşekkür ediyorum.Tedavim bitti, kendimi toparladıktan sonra hayalimi gerçekleştirmek için embriyo transferi yapıldı. Çok şükür güzel sonuç aldık, yaklaşık 20 gün önce doğum yaptım. Emeği geçen herkese, Kent Hastanesi doktorlarına çok teşekkür ediyorum. Artık tamamen iyileştim, kontrollerim devam ediyor. Bebeğimin de sağlık durumu çok iyi. Çocukları çok seviyordum. Anne olmayı çok istiyordum. Onu kucağıma ilk andığım an böyle bir ağır tedavi sürecinin ardından paha biçilmez bir duyguydu. Çünkü çocuğum olmayabilirdi. Eğer embriyo dondurma olayı söylenmeseydi anne olamayacaktım. Bu güzel duyguyu tadamayacaktım. Artık Aslan var. Kollarımda, 20 gündür hayatımda. Her gün yaşadığım her an için, aldığım her nefes için, onunla olduğum her an için şükrediyorum.”

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar