Prof. Dr. Uğur Şahin karantinaların kalkacağı tarihi duyurdu

BionTech firmasının kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, yeni tip koronavirüs salgını önlemleri çerçevesinde uygulanan karantina uygulamalarıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ünlü Bilim İnsanı, yaz aylarında Avrupa genelinde virüsün kontrol altına alınmış olacağı konusunda "iyimser" olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Uğur Şahin karantinaların kalkacağı tarihi duyurdu

Reuters’ta yer alan habere göre, BionTech firmasının kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, korona virüs aşısı, mutasyon ve karantina sürecine dair önemli açıklamalar yaptı. AB ve ABD genelinde yaz aylarında karantinaların kalkacağını öngördüğünü ifade eden Prof. Dr. Şahin, mutasyonların yaşanacağını ancak bunlardan korkmayacaklarını söyledi.

Yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı aşı geliştiren Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech’in kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, aşılama programları yavaş ilerlese de yaz aylarında Avrupa genelinde korona virüsün kontrol altına alınmış olacağı konusunda “iyimser” olduğunu söyledi. Şahin “Avrupa ve ABD’de yazdan sonra karantinalara gerek kalmayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

AVRUPA VE ABD’DE YAZIN SONUNDA KARANTİNALARA İHTİYAÇ KALMAYACAK

Prof. Şahin, yaz sonuna kadar Almanya’da vatandaşların yüzde 70’ninin aşılanmasını beklediğini söyledi. Şahin “Pek çok Avrupa ülkesi ve ABD’de muhtemelen yazın sonunda karantinalara ihtiyaç kalmayacak. Düşük şiddetli vaka kümeleri olacak. Mutasyonlar olacak ama bizi korkutmayacak” dedi.

TÜRKİYE’YE 2021’İN İKİNCİ YARISINDA DAHA FAZLA AŞI GÖNDERECEĞİZ

Türkiye’ye gönderilecek 4,5 milyon doz aşıya ilişkin konuşan Şahin, “Her şey yolunda giderse bu ay sonunda Türkiye’de aşılamaya başlayabiliriz. Bu konuda mevzuat, teknik ve kalite kontrol işleri yapmak zorundaydık, bunlar geçen hafta tamamlandı. 2021’in ikinci yarısında daha fazla aşı gönderilmesi konusunda çalışıyoruz” diye konuşmuştu.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar