REKTÖR BAĞ’DAN PAÜ BİYOM AÇIKLAMASI!

REKTÖR BAĞ’DAN PAÜ BİYOM AÇIKLAMASI!

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİYOM) tarafından, yerli tohum ve bitki üretim projelerinin yürütüldüğü üretim tarlalarına dozerle müdahale yaptırdığına yönelik basında yer alan haberlere ilişkin bir basın açıklaması yayımladı.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, açıklamasında, arazinin üretim yapılmayan bölümünde, atık su tahliye borusu geçirmek için hat şeklinde kazı çalışması yapıldığına değinirken, ileride yapılması planlanan projeler için söz konusu atık su hattının gerekli olduğunu ifade etti.

Açıklamasında Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ şunları kaydetti: “Arazinin boş ekilmemiş yerinden botanik bahçesinin ve planladığımız başka projelerimizin pis su tahliye borusunu geçirmek için 80-100 cm derinliğinde kanal açtık, boruyu döşeyip kapatacağız. Daha sonra üzerine istedikleri her şeyi ekip dikebilirler. Görüntüdeki ağaçları kepçe söktü. Onları da saksıya aldık. İstenildiği an tekrar dikilebilir. Bu çalışmada kesinlikle bahsedilen tohum projesini aksatacak bir durum olmamıştır.

Arazinin bu kısmında yapılacak çalışmayı hocamıza bizzat ben izah ettim. Hocamız arazilerine girmemize izin vermeyeceklerini, direneceklerini söyledi. Günlerdir de çalışma yapılmasını engellediler. Bugün de hocalara zor kullanılması gibi bir şey kesinlikle olmamıştır.BİYOM Merkez binası ve sera binası kısmı ile uygulama arazisi arasında bir kanal vardır.

 Bu çalışma uygulama arazisi kısmında yapılmıştır. Merkez binası ve sera kısmında hiçbir çalışma yapılmamıştır. Merkez binası ve seranın atık suları (yani tuvalet, lavabo, duş vb. atıklar) için kanalizasyon bağlantısı yapılmamış, öylece dışa akmaktadır. Bu da toplum sağlığı açısından uygun değildir. BİYOM Merkez binası ve seranın atık suları da hocalarımızın yapılmasına direnç gösterdikleri hatta bağlanacaktır. Kampüs alanımız dar bir alan, yeni projeler için yere ihtiyaç var. Üniversitemizin dağın yamacında olan yıllardır atıl kalan bir alanı var. Bu alanda yeni projelerimizi gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Söz konusu projelerimiz şunlar:
1) Botanik Bahçesi: Bu projeye geçtiğimiz Kasım ayında başladık. Nisan ayında ilk etabı tamamlanacak. İkinci etabı ise bu yıl Ekim ayında tamamlanacak.
2) Kreş Projesi: Ödeneği hazır. İhale sürecinde.
3) Bilim Müzesi
4) Yapay Zeka Uygulamaları Mükemmelliyet Merkezi
5) Çocuk Üniversitesi ve kütüphanesi
6) Öğrenci Projeleri Geliştirme ve Destek Merkezi: (Teknofest vb. yarışmalar için)

Bu projeler gündem olan araziyi çevreleyen bölümlerdir. Söz konusu atık su hattı tüm projeler için bir alt yapı çalışmasıdır.”

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar