Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Canlı Yayında Koronavirüs Aşısı Oldu

Haftalardır merakla beklenen Koronavirüs aşısında beklenen an geldi. Ha geldi ha gelecek diye beklenen aşının ilk dozunu bu akşam Sağlık Bakanı Fahrettin Koca canlı yayında vuruldu. Ancak aşının ardından sorular da birbiri ardına geldi. 'Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hangi aşıyı oldu?', 'Aşı güvenli mi?' , 'Vatandaş ne zaman aşı olacak?' , 'Aşı sıralaması nasıl olacak? İşte bütün sorularınızın yanıtı...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Canlı Yayında Koronavirüs Aşısı Oldu

Geçtiğimiz gün canlı yayınla halka seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Türkiye’ye gelen aşıların bir kaç gün içinde uygulanmaya başlayacağını söylemişti. İlk aşı takvimini Çarşamba olarak açıklayan Erdoğan’ın cümlelerinin üzerinden 48 saat geçti. Bu akşam saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca canlı yayınla Türkiye’deki ilk koronavirüs aşısı olan kişi olarak kayıtlara geçti. Aşının ardından ‘Sağlık Bakanı hangi aşıyı oldu?’ gibi pek çok soru da beraberinde geldi…

Aşılanma Yarın Başlıyor!

2021 yılının ilk Bilim Kurulu toplantısının ardından kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; önemli açıklamalarda bulundu. Toplantının ardından Bakan Koca kameralar karşısına geçti. Toplantının ana gündem maddesinin ‘Aşı’ olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin koca; bundan sonraki işleyecek süreç hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Aşı takvimi konusunda açıklamada bulunan Koca; Aşının geldiği tarihten itibaren 14 gün süren bir güvenlik testi yapıldığına vurgu yaptı. Aşı testlerinin bugün tamamlandığını belirten Sağlık Bakanı; 3 milyon doz aşının hemen uygulanmaya başlayacağını söyledi. Toplantının ardından Bakan ve beraberindeki heyet; Ankara Şehir Hastanesi’ne geçti.

İlk Aşı Canlı Yayında

Ankara Şehir Hastanesi’nde Koronavirüs aşısı olan Bakan Fahrettin Koca; aşıyı canlı yayında milyonların önünde vuruldu. Aşı çalışmalarında vatandaşların motive edilmesi noktasında devlet büyüklerinin aşılanmasının da Bilim Kurulunca yararlı bulunduğunu, bunun örnek teşkil edeceğini dile getiren Koca, şunları kaydetti:

“Bugün bizi bir yıl boyunca yıpratan, her hanemize temas eden küresel bir salgının yıkıcı etkisini durdurmak üzere başlattığımız yeni bir dönemin ilk günüdür. Sağlık çalışanlarımızın fedakarca uğraşları ile salgını durdurana kadar aşıyı uygulamakta, tedbir ve kısıtlamalara uymakta kararlıyız. Hepimizin sağlığı ve toplumumuzun huzuru için bu günün öneminin farkında olarak aşılama programına destek olmanızı rica ediyorum.”

“Milletimize Hayırlı Olsun!”

Aşının ardından kameralara açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; bugünün önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Bakan Koca’nın ilk cümleleri şöyleydi: “Ben öncelikle bu aşılama çalışmasının, programının milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Daha önce de tünelin ucunda ışık göründü demiştim hatırlarsanız. Bugün de öyle bir gün. Aşının dünyada başlamasıyla birlikte bu ışığı görmüştük. Önümüzdeki günlerin aydınlık olacağına inanıyorum. Milletimize, memleketimize hayırlı olmasını diliyorum. Ve herkesin de mutlak aşı olması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Çünkü bu hastalıktan korunmanın en önemli yollarından birisi aşı. Normal eski hayatımıza dönmek için aşıyı mutlaka yaptırmamız gerekiyor.”

Aşının Ardından İlk Tweet

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; Koronavirüs aşısı olmasının ardından sosyal medya uygulaması olan twetter adresinden bir mesaj paylaştı. Bakan Koca’nın paylaşımı saniyeler içinde on binlerce beğeni topladı. Sağlık Bakanlığı’nın bilgilendirme sisteminden aldığı mesajı paylaşan Bakan Koca; sürecin şeffaf olarak işleyeceğine de vurgu yaptı.

 

Bakan Hangi Aşıyı Oldu?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’ye gelen aşıların 14 gün süren bir güvenlik testinin tamamlanmasının ardından kameralar karşısında ilk aşıyı oldu. Bu görüntülerin ardından sosyal medyadaki gündem ‘Sağlık Bakanı hangi aşıyı oldu?’ oldu. Koca’nın aşılama işlemi sonrası sosyal medyada ‘Fahrettin Koca hangi aşıyı oldu?’ sorusuna yanıt arar oldu. Fahrettin Koca, Çinli şirketin geliştirdiği CoronaVac aşısını oldu.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar