Şahut Duran, “Manisa’da her gün ortalama 300 pozitif vaka ortaya çıkıyor”

Manisa Tabip Odası, Covid-19 salgınında artan vaka sayısına dikkat çekmek ve yaşamını yitiren sağlık çalışanlarını anmak amacıyla eylem yaptı. Tabip Odaları artan sağlık çalışanları ölümleri ve yükselen vaka sayılarına tepki olarak ülke genelinde eş zamanlı olarak "Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz" eylemi gerçekleştirdi.

Şahut Duran, “Manisa’da her gün ortalama 300 pozitif vaka ortaya çıkıyor”

Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran Manisa Valiliği önünden, Sayman Dr. Ezgi Altınsoy Nüfus Müdürlüğü’nden ve Veznedar Dr. Sevil Sapmaz Karabağ Evkur’un önünden giydikleri Covid ile mücadele önlüğüyle yaparak 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na geldi. Tabip odası üyeleri alkışlarla karşıladı. Yapılan basın açıklamasına çeşitli dernek, sendika ve siyasi partiler destek verdi.

Bu süreç bu şekilde devam edemez

Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, Manisa’da her gün ortalama 300 pozitif vakanın ortaya çıktığını belirterek, bunlardan yüzde 10’unun sağlık çalışanlarının oluşturduğuna dikkat çekti. Duran, “Hastaneler artık hasta yatırmıyor. Sadece duruma ağır olan hastalar hastanede yatıyor. Hastalar evlerinde tedavi edilmeye çalışılıyor. Evde takip için güvenli ortamların oluşturulması lazım. Güvenli ortam oluşturamadığınız zaman bu hastalık çok hızlı yayılır. Bunu uyarıyoruz. Bunun kısa sürede çözülmeyeceğini herkes biliyor. Dünyada da biliyor ve şuanda aşı çalışmalarına hız veriymiş durumda. Biz bu süreci en az hasarla atlatmak zorundayız. Sağlık çalışanları bu hızda hastalanmaya devam ederse insanları tedavi edecek sağlık çalışanı kalmayacak. Günde ortalama 200-300 vakanın olduğu ve bunlardan yüzde 10’unun sağlık çalışanı olduğunu düşünün. Ve bunların en az iki haftalık karantina süresi olduğunu ölmezlerse düşünün, bu iki haftalık süreç tamamlanmadan bazen sağlık çalışanları göreve geri dönüyor. Bu süreç bu şekilde devam edemez. Tepkimiz bunadır” diye konuştu.

COVID-19 salgın sürecinin bugüne kadar ki yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici

Duran, “Suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanların tarihsel sorumluluklarını yılmadan her gün hatırlatmaya devam edeceğiz. Sadece hekimler ve sağlık çalışanları değil, babalarımız, annelerimiz, kardeşlerimiz ölüyor. Daha çok olduğunu bildiğimiz ama resmi olarak açıklanan rakamlarla dahi her gün 50 yurttaşımız, önlenebilir bir hastalık olan COVID-19’dan hayatını kaybediyor. COVID-19 Salgın sürecinin bilimsel yöntem, şeffaf veri ve ilgili tüm kesimlerin katılımı ile etkin ve koordineli bir anlayışla yönetilmesini istiyoruz. COVID-19 salgın sürecinin bugüne kadar ki yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici buluyoruz.

Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz.

Ülkeyi yöneten yetkili kişi ve kurumlardan salgın tedbirleri, salgın bütçesi, salgın koordinasyonu, salgın planlaması konusunda acil, kapsayıcı ve inandırıcı program açıklamalarını bekliyoruz. Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz. Ülkenin en önemli ve gerçek gündeminin COVID-19 salgını olduğunun kabul edilmesini ve ülkeyi yönetenler başta olmak üzere tüm kişi ve kurumların bu gerçekliğe uygun tutum almasını istiyoruz. Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz. TBMM’ni açılmasını beklemeden bütün partilerin COVID-19 salgını konusunda işbirliği ve koordinasyon sağlamak üzere bir araya gelmeleri için çağrı yapıyoruz. TTB olarak uzmanlık dernekleri ile birlikte COVİD izleme heyetimizin birikimini ve önerilerimizi paylaşabileceğimiz bir zeminin oluşmasını, ülkeyi yöneten hükümetin bu konuda çağrıcı olmasını istiyoruz. Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz.

Salgın Yaygınlaşıyor

Sağlık Bakanlığı’ndan başta TTB olmak üzere bütün sağlık meslek odaları, sağlık sendika ve dernekleri ile birlikte “COVID-19 işbirliği ve ortak çalışma meclisi” oluşturmasını talep ediyoruz. Bu adımları atmayanların, COVID-19 salgını ile mücadeleyi gerçekler üzerinden, olağandışı durum tanımıyla ve bir seferberlik ruhuyla karşılamayanların; suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanların tarihsel sorumluluğunu her gün ama her gün hatırlatacağımızı buradan ilan ediyoruz. COVID-19 salgını mücadelesinde başarı; akıl ve bilim esas alınarak, gerçekleri konuşarak, filyasyon ve test süreçlerini çok iyi yöneterek, tedavi ortamını iyileştirip, sağlık çalışanlarını motive ederek sağlanır. Salgının yaygınlaştığı, 8 günde 8 hekimin hayatını kaybettiği, herkesin kendisi ve bütün yakınları için sürekli tedirgin olduğu bir süreçte herhangi bir başarıdan söz edilemez.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar