Seyfi Dursunoğlu’nun mirası paylaşılamıyor

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden ünlü sanatçı Seyfi Dursunoğlu’nun mirası mahkemelik oldu. Üsküdar’daki eviyle bankadaki yüklü miktarda birikimini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışladığını vasiyet eden Seyfi Dursunoğlu’nun yeğenleri, karara itirazda bulunarak dava açtı.

Seyfi Dursunoğlu’nun mirası paylaşılamıyor

Huysuz Virjin tiplemesiyle akıllarda yer eden ünlü sanatçı Seyfi Dursunoğlu, 17 Temmuz 2020’de 87 yaşında hayatını kaybetmişti. Vefatından yıllar önce vasiyetnamesini hazırlatan sanatçının, Üsküdar’daki eviyle bankadaki yüklü miktarda birikimini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ÇYDD) bıraktığı öğrenilmişti. Ünlü sanatçının vefatının ardından vasiyeti yasal mirasçılarından çoğu tarafından onaylandı. Ancak Dursunoğlu’nun yeğeni olan Evren Saydan ve Erhan Saydan itiraz ederek dava açtı. Anadolu Adliyesi Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşmasının mart ayında görüleceği açıklandı.

ÇYDD avukatı Sedat Durna, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Seyfi Bey’in vasiyeti, aynı gün sağlık raporu alınarak noterde yapılmıştır. Bu, en güçlü, en sağlam vasiyet şekillerinden biridir. 10 yasal mirasçıdan 5’i, vefat sonrası vasiyeti onayladı. 3 mirasçısı yasal olarak kabul etti. Ancak iki yeğeni Evren Saydan ve Erhan Saydan itirazda bulundu. Noterde yapılan vasiyetin tanıklarının yaşlı olduğunu, orada bulunanlardan birinin de dernekte çalıştığını iddia ettiler. Fakat bunlar somut bir iptal sebebi değil. Davaya mart ayında başlanacak.”

SEYFİ DURSUNOĞLU’NA İHANET ETMİŞ OLURUZ”

Seyfi Dursunoğlu’nun mirasının henüz derneğe geçmediğini de belirten Durna; “Vasiyet kanuni olarak derneğe geçmedi. Yeğenleri 10’da 1 oranında pay istiyor. Ancak rahmetli Seyfi Bey’in ‘Yeğenlerim cenazemi bile kaldıramaz, bir şey verilmesin’ şeklinde açıklamaları var. Sanırım onlar ‘Bu dava uzun sürer, biz de ÇYDD ile masaya oturur bir şeyler alırız’ diye düşünüyor. Ama ellerinde somut bir iptal nedeni yok. Zaten biz de dernek olarak öyle bir şey yaparsak, Seyfi Dursunoğlu’na ihanet emiş oluruz. Bu süreç belki hukuki olarak 4-5 yıl devam eder ama yeğenlerinin bir hak durumu olamaz.”

Seyfi Dursunoğlu’nun aynı zamanda avukat olan yeğeni Gizem Özköseoğlu, sanatçının vasiyetiyle ilgili şu ifadeleri kullanmıştı: “Biz ailesi olarak tüm dileklerini yerine getireceğiz. Vasiyetine karşı herhangi bir itirazda bulunmayacağız. Bize herhangi bir şey bırakmaması bizi üzmedi, dayımız doğrusunu yaptı. Aile olarak onunla gurur duyuyoruz.”

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar