SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELECEK Mİ?

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELECEK Mİ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin merakla beklediği ‘Sokağa çıkma yasağı olacak mı?’ sorusuna cevap verdi. Bakan Koca, “Hep birlikte mücadele dönemindeyiz. Herkes kendi OHAL’ini ilan etmeli. Devletin bunu ilan etmesini beklememeli” dedi.

Bakan Koca, Korona Virüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca açıklamasında; “Korona virüsün dünyada ortaya çıkışının üzerinden yaklaşık 104 gün geçti. Ülkemizde ilk vaka 10 Mart’ta görüldü. Şüphelilerin takibinde, testlerin hızla yapılmasında, hastaların izole edilip tedavi altına alınmasında çok titiz davranıyoruz. Mücadelede çok ciddi bir deneyim kazandık. Sonuçları daha hızlı öngörüyoruz. Olayları takip etmek yerine artık olasılıkların önünü kesmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

YAŞLILARA ‘EVDEN ÇIKMAYIN’ UYARISI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaşlı vatandaşlara bir kez daha ‘evden çıkmayın’ çağrısında bulundu ve sözlerine şöyle devam etti: “Kaybettiğimiz hastaların hepsi ileri yaşta ve bünye olarak dirençleri zayıftı. Büyüklerimize seslenmek istiyorum. Onların korona virüsten etkilenmemesi konusunda bizler sorumluluk sahibiyiz. Bu toplumun sizin hayat tecrübenize ihtiyacı var. Ailelerinizin size ihtiyacı var. Hayat yolculuğunda evlatlarınızın vereceğiniz tavsiyelere ihtiyacı var. Torunlarınızın sevginize ihtiyacı var. Bunları hastayken yapamazsınız. Yapmak isteyip daha yapamadığınız kaç şey olduğunu düşünün. Ağır hastayken yapamazsınız. Sizin öğütlerinize ihtiyacımız var ama siz de bir defaya mahsus bu öğüdü kabul edin. Bu günlerde size karşı hassasiyeti yüksek olan yalnız kendi evlatlarınız değil, bütün toplum. Bu salgında mümkün olduğu kadar az kayıp vermek, bu durumu birlikte atlatmak istiyoruz. Evden çıkmanız bir süre kısıtlandırıldı, bu kurala uyun.”

“KORONA’YA KARŞI DAYANIŞMAMIZIN DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK”

“Korona virüse karşı ortaya koyduğumuz dayanışmanın dünyada neredeyse örneği yok” diyen Bakan Koca; “Devlet sorumluluk paylaşımı önermeden toplum birçok gereği kendiliğinden yerine getiriyor. STK’lar, kültür dünyası, iş dünyası, bilim insanı bu mücadelenin aktörü haline geliyor. Medyamız bilgiyi doğru aktarma konusunda çok dikkatli. Felaket tellallarına toplum olarak prim vermiyoruz. Mücadelemiz kararlı havadan çıkıyor, canlılık ve enerji kazanıyor. Korkuya teslim olmuş bekleyişin yanlış olduğu yavaş yavaş görülüyor” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÜZDE 100 FAZLA EK ÖDEME

Sağlık çalışanlarına müjdeler veren Bakan Koca; “Çalışan sağlık personelimizin ek ödemelerinin 3 aylık zaman seviyesinde yüzde 100 olacağını buradan ifade etmek istiyorum. Sağlık Personelimize 32 bin yeni personel ekledik. Çalışan sağlık personelimizin ek ödemelerinin 3 aylık zaman seviyesinde yüzde 100 olacağını buradan ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

MASKE İHRACATI YAPILMAYACAK

Maske ihracatının durdurulduğunu belirten Bakan Fahrettin Koca; “Pandeminin olduğu dönemde istismar etmek isteyen firmaların yurt dışına yoğun bir şekilde bağlantılar yaptığını biliyoruz. Önceki gün bu anlamda üretici ve satıcıların depolarına baskınlar yapıldı. Bu dönemde özellikle Bakanlık olarak olması gereken ücretle almak istediğimizi ifade ettiğimiz halde bunun yapılmadığını gördük. Bugün itibariyle bu firmaları teker teker çağırarak, günlük ne kadar üretim yapabileceklerini de konuşup anlaşmaya başladık. Farklı davrananlara karşı el koyma dahil birtakım tedbirler olacağını ayrıca ifade etmek istiyorum” dedi.

300 BİN KİT DAHA GELECEK

Salgının yayıldığı ülkelerde en fazla eksikliği hissedilenin solunum cihazı olduğunu vurgulayan Bakan Koca şunları aktardı: “Yerli cihazın seri üretimine başlıyoruz. Hızlı tarama kitini de devreye sokmuştuk. Bugün itibariyle Çin’den 50 bin hızlı tarama kiti geldi ve devreye girmiş oldu. Perşembe gün 300 bin ilave hızlı tarama kiti gelmiş olacak ve bir milyona kadar kullanmak üzere bağlantı yaptığımızı ifade etmek istiyorum.”

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELECEK Mİ?

Vatandaşların en çok merak ettiği konu ‘sokağa çıkma yasağı’ gelecek mi? Bakan bu soruya da cevap verdi. Koca; “Sokağa çıkma yasağıyla ilgili, herkes kendi OHAL’ini ilan edebilir. Bunu illa devlet ilan etmesi gerekmiyor” dedi. İyileşen hastaların olduğunu da söyleyen Bakan Koca; “Önümüzdeki günlerde kaç hastanın olduğu, bu hastalardan iyileşenlerin kaç kişi olduğu, yoğun bakımdaki hasta sayısı, bu süreçte kaybedilen vakaların da yaş aralığını şeffaf bir şekilde paylaşacağız. Ölenlerin içinde 60’ın altında 2 hasta var, onun dışındaki bütün vakalar 60’ın üzerinde” diye konuştu.

ÇİN’DEN İLAÇ GETİRİLDİ

“Bu sabah itibariyle Çin’de kullanılmış olan özel bir ilaçtan sonuç aldıkları iddiasıyla, özellikle yoğun bakımdaki hastalarda kullanılmasıyla 11 günden 4-5 güne düşürdüğünü bildiğimiz ilaçla ilgili de bu sabah yeterli miktarda getirmiş olduk” diyen Bakan Koca sözlerinin devamında; “Çin hükümetiyle birlikte, bu mücadeleyi nasıl verdiklerini bilgi akışı anlamında bilim kurulumuzla birlikte, Çin’den bilim insanlarıyla bilgi akışını sağlamak üzere önümüzdeki günlerde yapmak için anlaştık. Bu ilacında, yoğun bakımda tedavisi devam eden hastaların tedavisinde kullanılmaya başlandığını belirtmek istiyorum. İlacın etkisinin nasıl olup olmayacağının sonuçlarını sizinle paylaşacağız. Geçmiş dönemde ve şu an sonuç alınan ilaçlar dahil olmak üzere takip ettiğimizi, tedarik boyutuyla da temas içinde olduğumuzu, en uygun tedavinin yapılmasında çaba içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIK PERSONELİ İÇİNDE VAKALAR VAR”

Bakan Koca açıklamalarının sonunda şunları söyledi: “Sağlık personeli içinde pozitif vakalarımız var. Ama sayısını açıklamam doğru olmaz.”

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir