SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA 2. İHLALE 392 TL CEZA!

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA 2. İHLALE 392 TL CEZA!

İçişleri Bakanlığı tarafından 21 Mart tarihinde korona virüsü ile etkin mücadele sağlanabilmesi amacıyla valiliklere göndermiş olduğu genelge ile 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkmaları yasaklanmıştı. Genelgeye aykırı hareket ettiği tespit edilen yaşlı vatandaşlara 2. İhlallerinde 392 TL para cezası uygulanacak.

65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşların 21 Mart saat 24.00’den sonra ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklanmıştı. Genelgeye aykırı hareket ettiği tespit edilen 65 yaş üstü vatandaşlara 2. ihlalleri halinde 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun ‘Emre aykırı davranış’ Madde 32.gereğince 392.00 TL idarî para cezası uygulanacak.

YASAĞA UYMAYAN İŞ YERİ SAHİPLERİNE 3.150 TL CEZA!

Ayrıca, İçişleri Bakanlığı’nın 16.03.2020 tarihli genelgesinde; umuma açık istirahat ve eğlence yerleri olarak faaliyet yürüten tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezleri  faaliyetleri geçici olarak durdurulmuştu. İlgili yasağın ihlal edilmesinin tespiti halinde iş yeri sahiplerine; Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince 3.150 TL idari para cezası uygulanacak.

TOPLU TAŞIMADA YOLCU SINIRI

İçişleri Bakanlığı tarafından bugün Valilikleri ek genelge gönderildi. Genelge ile, il ve ilçelerdeki tüm şehir içi ve şehirler arası çalışan toplu taşıma araçları (şehirler arası yolcu otobüsleri dahil); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu kabul edecek. Araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacak.’ şeklinde karar verildi. Genelgeye aykırı hareket ettiği tespit edilen tüm araç sürücülerine 2.ihlallerinin tespiti halinde; 5326 sayılı Kabahatler Kanununun ‘Emre aykırı davranış’ Madde 32.gereğince 392.00 TL  idarî para cezası uygulanacak.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar