Son Dakika! 3. Dalga Türk mutasyonu ile geliyor! İşte kapanacak iller…

Dün Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan vaka sayıları korkutan tabloyu gözler önüne serdi. Tabloya göre, 22 bin 216 kişiye vaka, 981 kişiye koronavirüs hasta (Covid-19) tanısı konuldu. 117 kişi daha yaşamını yitirdi. Artışla beraber yüksek riskli illerde kapanma gündeme geldi. Peki hangi iller kapanacak?

Son Dakika! 3. Dalga Türk mutasyonu ile geliyor! İşte kapanacak iller…

Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nun güncel verileri paylaşıldı.

Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 117 yurttaşın daha yaşamını yitirdiğini, 22 bin 216 kişiye vaka, 981 kişinin koronavirüs hastası olarak tespit edildiğini bildirdi. Koronavirüs nedeniyle 30 bin 178 kişi yaşamını yitirirken, koronavirüs vaka sayısı 3 milyon 35 bin 338’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 19 bin 494 olarak açıklandı.

Sağlık Bakanlığı’nın 100 bin nüfusa denk gelen haftalık vaka sayılarını içeren haritasında çok yüksek riskli illerin sayısı 1 ay içerisinde 17’den 39’a yükselmiş oldu. Nisan ayının ilk haftasında açıklanacak haftalık vaka sayısını gösteren haritada çok yüksek riskli iller kategorisine giren 22 il tekrar çok yüksek riskli kategoride yer alırsa bahsi geçen illerde tam kapanmaya gidilebileceği açıklandı.

HANGİ İLLERDE KAPANMAYA GİDİLECEK?

Koronavirüs kısıtlamaları kapsamında aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir ve Kocaeli’nin de bulunduğu 22 ilde ramazan ayı içerisinde restoran, kafe, çay bahçeleri ve kıraathanelerin, bayrama kadar yeniden paket servise geçebileceği duyuruldu. Kısıtlamalar kapsamında ortaokul 5, 6, 7 ve lise hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflarda yüz yüze yapılan eğitim ise tekrar uzaktan yapılabilir. Pazar günleri sokağa çıkma kısıtlaması yeniden getirilebilir.

“TÜRKİYE’DE ŞU AN BİR TÜRKİYE MUTANTI OLABİLİR”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, yaptığı açıklamada Türk mutasyonunun da oluşabileceğine vurgu yaptı. Şener; “İngiltere, Afrika, Brezilya mutantı gibi Türkiye’de de henüz adı konmamış bir Türkiye mutantı olabilir. Bu mutantın tanımlanmasıyla tırmanışın sebebini de bu mutanta bağlayabiliriz” diye konuştu.

“ÜÇÜNCÜ DALGA İSTANBUL’DA BAŞLADI”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz ise İstanbul’da, salgında üçüncü dalgaya girildiğini söyledi. Yavuz; “Test pozitiflik oranları yüzde 10’u geçti. Zaten 7 günde görülen 100 bin kişideki enfeksiyon oranı da 178 gibi oldukça yüksek bir rakam. Durum, üçüncü dalganın İstanbul’da etkisini gösterdiğini, henüz pik noktasına da ulaşmadığımızı gösteriyor. Açılmanın etkisini bu hafta başından itibaren görüyoruz. Kendi kurumumuz açısından söyleyecek olursam, geçen haftaya göre belirgin bir fark var, Pazartesiden beri çok yüksek sayıda hasta geliyor. Test pozitiflik oranı da bizde de yüzde 12 civarında. Önümüzdeki haftalarda da sıkıntılı günler yaşayabileceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

“FRANSA MUTASYONU BAŞKA ÜLKELERDE DE GÖRÜLÜRSE TEHLİKELİ”

Fransa’da görülen ve testlerde belirlenemeyen yeni mutasyona da değinen Prof. Dr. Yavuz, bu mutasyonun tehlike olarak değerlendirilebilmesi için lokalize kalmaması ve birkaç ülkede daha görülmesi gerektiğini söyleyerek, “Çok sayıda varyant olabiliyor. Fakat bunların önem arz eden varyantlar haline gelebilmesi için fenotipik görünümünde bir değişiklik olması lazım. Mesela bulaşıcılığını çok artırması, ölüm ya da hastalık şiddetini artırması, testlerden kaçması lazım. Gerçekten böyle bir şey olursa o zaman daha yakından izlenmeye başlanıyor. Sadece bir yerde sınırlı kaldıysa, onun bir anlamı olmuyor. O nedenle şu anda Fransa’da tespit edilen varyant, önem arz eden ve yakından takip edilmesi gereken bir varyant olarak değerlendirilmiyor. Ama eğer başka ülkelerde de görülmeye başlanırsa, özellikle tanı testlerinden kaçması nedeniyle önemli olabilir” ifadelerini kullandı.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar