Son Dakika! Tüm acil aramaları 112 üzerinden yapılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2021 haziran ayından itibaren tüm acil çağrı aramalarının 112'de birleştirileceğini duyurdu. Acil çağrı numaraları olası bir afet anında karışıklığı önlemek amacıyla 2021 yılının haziran ayından itibaren, 112 üzerinden tek bir numaraya bağlı olacak. İşte konu ile ilgili tüm detaylar...

Son Dakika! Tüm acil aramaları 112 üzerinden yapılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2021 haziran ayından itibaren tüm acil çağrı numaralarının 112’de birleştirileceğini duyurdu. Şimdiye kadar hepimizin bildiği gibi ambulans için 112, itfaiye için 110, polis imdan için ise 155 olan acil çağrı numaraları olası bir afet anında karışıklığı önlemek amacıyla 2021 yılının haziran ayından itibaren, 112 üzerinden tek bir numaraya bağlı olacak.

“2021 Haziran’da tüm acil çağrı numaralarını 112’de birleştireceğiz”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD İl Müdürlüğü’nde, İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) tanıtım toplantısı sırasında açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu yaptığı açıklamada “2021 Haziran’da tüm acil çağrı numaralarını 112’de birleştireceğiz” ifadelerine yer verdi.

Bakan Soylu, 112 Acil Çağrı Merkezi’yle ilgili dünyada parmakla gösterilen önemli bir sistemin hayata geçirildiğini vurgulayarak açıklamasına şu cümlelerle devam etti:

“Önümüzdeki hazirana kadar Allah nasip ederse Türkiye’de ormandan itfaiyeye, AFAD’dan jandarmaya, polise, Sahil Güvenlik’e, sağlığa kadar acil hizmet numaralarının hepsini kaldıracağız, 112 numarasında birleştireceğiz. Bu yazılım akıllı bir yazılım. Gelen bütün ihbarları akıllı bir yazılımla analiz edecek, hırsızlık en çok hangi bölgede oluyor, trafik kazaları en çok nerelerde oluyor, orman yangınlarında en çok sıkıntı nerede oluşuyor gibi bütün bunları analiz edecek ve bütün kurumların tedbir almaya, önceden bunlara yönelik yapılabilecek eylemleri oluşturmaya sevk edecek.”

AFETLERE YÖNELİK ÖNLEMLER ALINMALI

Soylu, depremlerdeki ağır hasarlı binalarla ilgili veriler paylaşarak, “Sizlerle ilginç bir araştırma bulgusunu paylaşmak isterim. Depremde Avcılar’da hasar gören 98 binanın yüzde 40’ı 90’lı yıllarda inşa edilmiş. 2011’deki Van depreminde İpekyolu’da ağır hasarlı binaların da yüzde 62’si 90’lı yıllarda yapılan binalar. Elazığ depreminde zarar gören mahallelerde verileri incelenen 47 binanın yüzde 60’ı da aynı binalar. Bu ve benzeri kriterlere göre şehirlerimizin risk raporlarını oluşturmalı ve buradan bize düşen görevleri hızlıca yerine getirebilmeliyiz. Ben lafımı ağzında ezen biri değilim. Arabalarımızı yenilemek için gayret ettiğimiz kadar binalarımızı yenilemek için gayret etmezsek bu doğru olmaz” dedi.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar