Son Dakika! Ünlü sanatçı koronavirüsten hayatını kaybetti

87 Yaşındaki sanatçı Ayla Karaca, yakalandığı koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.

Son Dakika! Ünlü sanatçı koronavirüsten hayatını kaybetti

Yabancı Damat dizisinde Eleni olarak tanınan Ayla Karaca, yakalandığı koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. 87 yaşındaki Ayla Karaca’nın ölüm haberini ise ses sanatçısı Onur Akay şu sözlerle duyurdu:

Yabancı Damat’ dizisinde ‘Eleni’ karakterini canlandıran Ayla Karaca, İzmirde 87 yaşında vefat etti. Asıl adı Atina Miloharakti olan Ayla Karaca, uzun zamandır bakım evinde kalıyordu. Karaca’nın cenazesi yarın saat 12.00’da Uzunçayır Rum Ortodoks Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verilecek.”

AYLA KARACA KİMDİR?

Ayla Karaca’nın gerçek adı Atina Miloharakti’dir. Ayla Karaca, 1933 yılında Kurtuluş’ta doğdu. İlk olarak 1944’te 12 yaşında Ses Tiyatrosu’nda “Kapan” adlı piyesle oyunculuğa başladı. Okuduğu bir Rumca şarkı ile tanınırlığı arttı. Muammer Karaca grubunun esas kadrosunda yer aldı. 8 ay süren bir Anadolu turnesi sırasında arkadaşlarının verdiği Ayla adı ve Muammer Karaca’dan aldığı soyadı ile “Ayla Karaca” sahne adını aldı. 1949’da ilk filmi olan Ayşe’nin Duası’nda rol aldı.

İlk evliliğini oyuncu Tevhit Bilge, ikinci evliliğini 1950’lerde görüntü yönetmeni Özen Sermet ile yaptı.Sermet ile evlendikten sonra oyunculuğu bırakarak Amerika’ya yerleşti. Üçüncü evliliği, Ulvi Alacakaptan’ın babası turizmci Ercüment Hakkı Alacakaptan ile 18 yıl sürdü. 90’lı yılların sonunda oyunculuğa döndü ve birkaç dizide rol aldı.

Karaca, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden ünlü isimlerden oldu.

Oyuncunun daha önce yer aldığı projeler şöyle:

Film

Ayşe’nin Duası – 1949

Barbaros Hayrettin Paşa – 1951 (Kontes Julia)

Lale Devri – 1951 (Gülnaz)

Sürgün – 1951 (Seher/Sitti Nevbar)

Yavuz Sultan Selim ve Yeniçeri Hasan – 1951

Köroğlu-Türkan Sultan – 1953

Dizi

Neşeli Günler – 1997

Sevda Rüzgarları – 1997

Yabancı Damat – 2004 (Eleni Angelopolos)

Aşk Bir Hayal – 2010

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar