Son iki ayda 30’un üzerinde gazeteci saldırıya uğradı

CHP’nin gazeteci kökenli milletvekili Utku Çakırözer’in hazırladığı rapora göre, son iki ayda 30’un üzerinde gazeteci fiziki saldırıya uğradı. Son olarak gazeteci Levent Gültekin’in uğradığı saldırı sonrası muhalefet partileri, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve hükümet kanadından konuya ilişkin açıklamalar arka arkaya geldi

Son iki ayda 30’un üzerinde gazeteci saldırıya uğradı

Eski gazeteci ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in hazırladığı Basın Özgürlüğü Raporu’na göre son iki ayda 30’un üzerinde gazetecinin saldırıya uğradığı ortaya çıkmıştı. Yayımlanan raporda, son dönemde gündem olan Boğaziçi gösterilerinde haber takibi yapan gazetecilerin polisin plastik mermilerinin hedefi olduğu, bununla birlikte 29 gazetecinin de hakim karşısına çıktığı belirtilmişti.

Son iki ay içerisinde KRT TV programcıları Afşin Hatipoğlu ve Osman Güdü, Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu, sokak ortasında saldırıya uğradı. Aksaray’da Anadolu’nun Sesi Gazetesi Haber Koordinatörü İzzet Tınmaz, Aydın’da gazeteciler Murat Uçkaç ve Kıymet Sarıyıldız, Uşak’ta Egem TV kameramanı Feyzi Tokat ile muhabir Umuhan Şahin, Rize Nabız Gazetesi Fındıklı muhabiri Ali Osman Ertaş, Ankara’da Mezopotamya Ajansı muhabiri Mehmet Günhan haber takibi sırasında darp edildi.

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan rektöre yönelik protestoları takip eden Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Nagihan Yılkın, Halk TV’den Erdinç Yılmaz, Murat Erkmen, Artı TV’den Bilal Meyveci, Sendika.org’dan Murat Bay, Dokuz8’den Fatoş Erdoğan ile gazeteciler Elif Akgül ve Kazım Kızıl’ın da aralarında bulunduğu 20’ye yakın gazeteci ise polisin plastik mermilerinin hedefi oldu, tartaklandı.

LEVENT GÜLTEKİN SALDIRI ANINI ANLATTI

Yaşanan saldırıların ardından geçtiğimiz günlerde de gazeteci Levent Gültekin, 25 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Gültekin’in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurduğu saldırı, gazetecinin Halk TV kanal binasına girişi sırasında gerçekleşti.

Saldırıya uğrayan Gültekin, yaşadığı saldırıyı şu sözlerle anlattı: “Taksiden inip Özgürlük Parkı’ndan, İstasyon Caddesi’ne giriş merdivenlerinde… Zaten tedirginlik vardı bende. Ama yine de diyordum ki ‘her halde bu kadar kalleşlik yapmazlar’ böyle pusu kurmak, gelmek arkadan vurmak… Kendi kendime şöyle diyordum ‘biri önüme çıkarsa, bir dakika kardeşim gel bir konuşalım, neyi çözemiyoruz’ derim herhalde ikna ederim diyordum. Çünkü zihnimin bir köşesinde bu ülkenin insanları bu kadar da şey yapmazdı. Bu kadar pusu kurmaz, bu kadar kişi bir kişiye saldırmaz duygusu bende vardı.

Merdivenlerden inerken iki kişiyle göz göze geldim. Zaten tedirgin yürüyoruz, acaba biri gelecek mi yanaşacak mı, saldıracak mı diye. Sağıma bakıyorum, soluma bakıyorum o sırada sağımda iki gencin bana baktığını gördüm. 5-10 adım attım tekrar arkama döndüm, tekrar göz göze geldik bu gençlerle. Orda anladım bunlar artık beni takip ediyorlar. Ben onları ölçmek için geri döndüm onlar da döndüler.

“20 KİŞİNİN ORTASINDA KALDIM”

Ben o sırada şöyle karar verdim, ben en iyisi hızla o caddeyi devam edeyim dükkanlardan birine gireyim, orada polis çağırırım. Dükkanlara yanaştığımda baktım bunlar gelmiyor. Ben de kanala 50 metre kalmıştı, hızlıca kanala yetişeyim dedim. Kanala doğru önümü döndüm, kanal tarafından 10 kişi çıktı bu sefer karşıma. Onlar gördüğümde hızla geri döndüm bu sefer, arkadan gelenler baktım 5 kişi olmuş 10 kişi. Arada sıkıştırdılar beni iki taraflı. Ben bu sefer kendimi yolun karşısına atayım dedim. Yolun her tarafından ikişer, üçer kişi biranda kendini yolun ortasına attılar. Ben bir anda 20 kişinin ortasında kalmış oldum.

O anda sadece hatırladığım çökmek, kafamı ve yüzümü olabildiğince içime çekip kafama ve yüzüme darbe almayayım duygusundaydım. Kafamı elimle tuttuğum için gelen darbeler parmaklarımın kırılmasına neden oldu. Bir iki dakika sürdü zaten.

O iki dakika içinde bir hanımefendi, ‘ne yapıyorsunuz siz, utanmıyor musunuz, 20 kişi bir insana saldırıyorsunuz’ dediğini duydum. O anda tekmelerin de yumrukların da azaldığını hissettim. Sonra hanımefendi beni ayağa kaldırdı. Gencin bir tanesi ‘ben seni tanıyorum’ dedi. Beni tuttular zaten kanala getirdiler. Emniyeti aradık, polisler geldiler.”

“KEFEN SIRTIMIZDA GEZİYORUZ”

Ünlü gazeteci; “Kefen artık sırtımızda geziyoruz, sadece benim için değil ki. Bu ülkede ‘hukuk istiyorum, demokrasi istiyorum, insan gibi yaşamak istiyorum, yolsuzluğa karşıyım ‘diyen herkes, daha doğrusu iktidara ‘gözün üzerinde kaşın var’ diyen herkes sağına soluna bakarak yürümek durumunda artık, öyle bir duruma geldik” diye konuştu.

Levent Gültekin’in uğradığı saldırı sonrası muhalefetten çok ciddi tepkiler yükseldi. CHP Genel Başkanı konuya ilişkin; “Levent Gültekin dün akşam saldırıya uğradı. Saldırıya ilk tepki veren 2 kadın. O iki kadına buradan yürekten teşekkür ediyorum. Düşüncelerini özgürce yazar, kalemini satmaz, düşüncelerini özgürce ifade eder. Bir gazetecinin düşüncelerini açıkladı diye dövülmesi kabul edilemez. Gazeteciye kalkan her el demokrasiye kalkmış demokrasiye kalkmış demektir. Kendisi son zamanlarda sürekli tehdit aldığını dile getirerek, ‘Ülkem adına üzülüyorum’ diyor. İnsan Hakları Eylem Planı’nın açıkladığı bir ortamda hala bu saldırılar oluyor, saldırıyı yapanlar ellerini sallayarak geziyorsa bu planının bir işe yaramadığı da belli olmuş oluyor” ifadelerini kullandı.

“EN KISA SÜREDE BULUP ADALETE TESLİM ETMELERİNİ İSTİYORUZ”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ise gazetecinin uğradığı saldırı sonrası yaptığı yazılı açıklamada; “ Halk TV programcısı gazeteci Levent Gültekin 8 Mart 2021 Pazartesi günü Bakırköy’de kalabalık bir grubun saldırısına uğramıştır. Olayla ilgili kamera kayıtları da kamuoyuna yansımıştır. Gazeteci Levent Gültekin’e yapılan saldırıyı kınıyor, meslektaşımıza ve Halk TV çalışanlarına ‘geçmiş olsun’ diyoruz. Saldırıyı gerçekleştirenlerin bu defa yakalanıp cezalandırılmasını umuyoruz. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gazetecilere saldırı eylem planı hazırlayan, eli sopalı dayak ekipleri oluşturanları en kısa sürede bulup adalete teslim etmelerini istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“GAZETECİ GÜVENLİĞİ ÖNEM VERİLMESİ GEREKEN BİR KONU”

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı’nda gazetecileri gözeten maddeler bulunmasına rağmen, gazetecilerin uğradığı saldırıların artarak devam etmesi tartışmalara neden oldu.

Kendisine gazetecilerin uğradığı saldırı ve son olarak Levent Gültekin olayı sorulan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Gazeteci güvenliği önem verilmesi gereken bir konudur. Gazeteci güvenliğini İnsan Hakları Eylem Planı’nda önemli bir başlık olarak aldık. Bu hususta önemli adımların atılacağı, farkındalık ve diğer eğitim, mevzuat çalışmalarının yapılacağı bir hedef olarak karşımıza aldık” diye konuştu.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar