Sosyal Medya’da İzmir için “Kasırga iddiası”

Günlerdir sosyal medya üzerinden yapılan İzmir'e kasırga geliyor, 200 kilometre hızla esecek rüzgarla deniz taşacak, heryeri su basacak gibi asılsız haberler dolaşıyor. Meteoroloji bölge müdürlüğünden bu konu ile ilgili yayınlanan sosyal medya yayınlarına yalanlama geldi. Haberimizin içeriğinde önümüzdeki 5 günlük İzmir ve ege bölgesinin hava durumunu ve konu hakkında detayları okuyabilirsiniz.

Sosyal Medya’da İzmir için “Kasırga iddiası”

İzmir günlerdir meşgul eden Kasırga iddiası yüzünden, halk endişe ve korkuya kapılmasına neden olan sosyal medya paylaşımlarıyla çalkalanıyor. Sosyal medya hesaplarında paylaşılan kasırga haberi yüzünden önlem almak için yazlıklarına gidenler olduğu kulağımıza gelen haberler arasında.

İzmir için kasırga söz konusu mu?

Sosyal medya üzerinden ortaya atılan bu tür haberlerin, doğruluğunu araştırmadan yayınlanması ve bu tür haberlerin halkın panik ve endişeye kapılarak .paylaşım yapması sonucu ortaya çıktığı bir gerçek.

Meteorolojinin resmi sayfasından aldığımız görüntülerde, endişe edilecek bir durumun söz konusu olmadığını görebilirsiniz.

Yazılı ve görsel basınla birlikte özellikle sosyal medyadaki “İzmir’e, Çeşme’ye kasırga geliyor! Önleminizi alın” şeklindeki sosyal medya postlarına, adeta. ters köşeye yatıran tahminlerde kasırganın beklendiği gün olarak belirtilen Pazar günü, hava sakin görülüyor.

Meteoroloji bölge yetkilileri, kasırganın yön değiştirdiğini, Çeşme ve Karaburun’da her zaman gördüğümüz rüzgarın etkili olacağını belirten açıklamaları, bazı basın .organlarında yayınlandı. Kuzey ege ve Çeşme arasında yer yer orta şiddette rüzgar bekleniyor.

İzmir için sadece rüzgar var! O da herzamanki gibi Çeşme’de!

Yunanistan’ın resmi meteoroloji verilerini yayınlayan Poseidon sitesi .Pazar günü rüzgarın kademeli olarak azalacağını gösteriyor. Haritalarda rüzgarın en güçlü olduğu noktalar mor renkle ifade edilirken, mavi renk ise en düşük olduğu kısmı temsil ediyor ve renkler arası kademeli geçiş, verilerde de açık bir şekilde görülüyor.

 

Tropikal kasırga’nın Yunan adalarını vurması muhtemel.

Geçmiş yıllarda bu tür kasırgaların ege denizinde zaman zaman görüldüğünü biliyoruz. Mevsim geçişlerinde sıcak ve soğuk havanın atmosferde yaptığı bu doğa olayı, yıkıcı etkiler bırakabiliyor. “Yunanistanın mora adasında etkili olabilecek bir kasırga olabilir”. diyen Meteoroloji bölge müdürlüğü yetkilileri, meteoroloji genel müdürlüğünün açıklamalarını takip edilmesi gerektiğini, sosyal medyada yayınlanan haberlerin asılsız olduğunu bildirdiler.

Tropikal kasırga nedir?

Kasırga ya da tropikal siklon, büyük çaplı ve çok şiddetli Beaufort ölçeğine göre saatte 118 km’den fazla hızla ve dönerek esen tropik rüzgâr. Doğu Büyük Okyanus ve Güney Atlantik hariç subtropikal ve tropikal iklim kuşağındaki bütün sıcak denizlerde sık sık meydana gelir. Ağustos, Eylül aylarında Antiller’de görülür.

Ege bölgesinde bu tür asılsız haberlerin doğrulanmadan yayınlanması yüzünden endişeye kapılan İzmir halkı, sosyal medya’nın ne kadar tehlikeli olduğunu, hiçbir haberi doğrulatmadan asla paylaşılmayacağını öğrenmiş oldu.

 

Paylaş:

Sosyal Medya’da İzmir için “Kasırga iddiası”” için bir yorum yapıldı

  1. Yani söyleniyor modelleme yapılıyor doğru tabi ama bunun gerçekleşmesi zor ama şuanda imkansız değil. rüzgarın devamlılık arz etmesi ver kasırga düzeyine ulaşması için deniz üstünde ilerlemesi gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar