SULTANİ ÇEKİRDEKSİZ ÜZÜMDE TAHMİNE REKOLTE BELLİ OLDU

Manisa’nın bereketli ovalarında yetişen ve 550 milyon dolarlık büyük bir ekonomi oluşturan Sultani çekirdeksiz üzümde tahmine rekolte belli oldu. Manisa ili 2020 yılı il üzüm rekolte tahmin komisyonu raporu tamamlandı.

SULTANİ ÇEKİRDEKSİZ ÜZÜMDE TAHMİNE REKOLTE BELLİ OLDU

Manisa’nın bereketli ovalarında yetişen ve 550 milyon dolarlık büyük bir ekonomi oluşturan Sultani çekirdeksiz üzümde tahmine rekolte belli oldu. Manisa ili 2020 yılı il üzüm rekolte tahmin komisyonu raporu tamamlandı. Paydaşlarca imzalanan rapor Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sunulacak. Önümüzdeki günlerde Bakan Pakdemirli Manisa’ya gelerek tahmini rekolteyi açıklayacak. Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri Başkanı Birol Celep, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Manisa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur ve paydaşlar katıldı. 2019 yılında tahmini üzüm rekoltesi 300 bin tonun üzerinde açıklanmıştı.

Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, “Manisa ili 2020 yılı üzüm rekolte tahminini raporladık ve ilde oluşturulan komisyonumuz Manisa ili için üzüm rekoltesini tahmin raporunu imza altına aldı. Sultani çekirdeksiz kuru üzümün yaklaşık yüzde 90’ı ilimizde üretilmekte. Bu ürünün de yaklaşık yüzde 85-90’ı ihraç edilmekte. Ve 550 milyon dolarlık büyük bir ekonomik büyüklüğe sahip bir ürünü bütün paydaşlarıyla rekolte tahminini imza altına alacağız. Bütünü paydaşlara teşekkür ediyorum. 2020 yılı üzüm hasadının hem üreticimiz, hem ihracatçı açısından bereketli ve bol kazançlı olmasını diliyorum” dedi.

Rekolte tahmini çalışmalarının bakanlık tarafından yapıldığını açıklayan Öztürk, “Bütün paydaşlarımız komisyonda yer alıyor. İlçe ilçe yapıldıktan sonra çalışmalar nihai olarak buradaki il komisyonuna geliyor. İl komisyonu bunu değerlendirdikten sonra imza altına alınıyor. Ve bakanlığımıza gönderiliyor. Bakanımız her yıl rekolteyi açıklıyor” diye konuştu.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri Başkanı Birol Celep, “Hayırlı olmasını temenni ediyorum. Öncelikle üreticilerimize, ülkemize ve tüm nihai tüketicilerimize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tüm katılımcılara bu konudaki değerlendirmeleri ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, “Büyük bir mutlulukla başladığımız üzüm hasadı Manisa’mız için çok önemli. 2020 yılı ürünümüzün başta üreticilerimize, ihracatçılarımıza, tüccarlarımıza bereketli ve kazançlı bir yıl olsun. İlk günden itibaren üreticimizin çok büyük bir alın teri vardır. Bu bereketli ürünün yurtdışına satılmasında ihracatçılarımızın çok büyük emekleri vardır. Bu birlik ve beraberlik çalışmasıdır. Manisa denilince akla üzüm geliyor. Manisa’mız için üzüm ayrı bir bereket, ayrı bir heyecandır. Bu rekolte çalışmalarında sahada son yıllarda aşağı yukarı rekolteleri tutturmak çok zordur. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Üzümümüz Manisa’mıza, ülkemize hayırlı olsun” diye konuştu.

Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, “2020 yılı hasadımız hayırlı olsun. Borsalarımız, ihracatçılarımız, ziraat odaları, Tariş hepimiz birer paydaşız. Bereketli, bol kazançlı bir yıl diliyorum” dedi.

Sultani çekirdeksiz üzümde tahmine rekolte belli oldu

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar