“Sürdürülebilirlik” temalı Maratonİzmir 11 Nisan’da

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl “Ormanİzmir” temasıyla birincisi düzenlenen Maratonİzmir’in ikincisi 11 Nisan’da düzenlenecek. Bu yılki Maratonİzmir’in teması ise “Sürdürülebilirlik” olarak belirlendi.

“Sürdürülebilirlik” temalı Maratonİzmir 11 Nisan’da

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen  Uluslararası İzmir Maratonu’nun ikincisi, 11 Nisan’da “Sürdürülebilir Bir Dünya İçin Koşuyoruz” sloganıyla düzenlenecek. Birleşmiş Milletler’in liderlik ettiği koşunun maddeleri, “Yoksulluğa son, açlığa son, sağlıklı ve kaliteli yaşam, nitelikli eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği, temiz su ve sanitasyon, erişilebilir ve temiz enerji, insana yakışır iş ve ekonomik büyüme, sanayi, yenilikçilik ve altyapı, eşitsizliklerin azaltılması, sürdürülebilir şehirler ve topluluklar, sorumlu üretim ve tüketim, iklim eylemi, sudaki yaşam, karasal yaşam, barış, adalet ve güçlü kurumlar, amaçlar için ortaklıklar” başlıklarını taşıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, bahsi geçen 17 madde Maratonİzmir’de kilometre taşları olarak belirlendi.

3 YIL İÇİNDE DÜNYADAKİ SAYILI MARATONLAR DÜZEYİNE ULAŞACAĞIZ”

Tugay’ın yanı sıra; Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Eskici, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Dairesi Başkanı Hakan Orhunbilge, İzmir Büyükşehir Belediyespor Başkanı Ersan Odaman ve Atletizm İl Temsilcisi Hikmet Öncel’in katıldığı toplantı Tarihi Asansör Binası’nda yapıldı. İzmir’in marka değeri için Maratonİzmir’in büyük önem taşıdığını vurgulayan Genel Sekreter Yardımcı Tugay, “Geçen yıl çok önemli bir adım attık ve Maratonİzmir’i, Ormanİzmir ile birleştirerek yaşadığımız büyük yangın sonrası ağaç dikme kampanyası düzenledik. Şimdi ise Birleşmiş Milletler’in uluslararası kalkınma hedefleri ile koşacağız. Maratonİzmir’in, güzel kentimizin en önemli markalarından biri olacağına, parkur avantajı ve organizasyon kalitesiyle 3 yıl içinde dünyadaki sayılı maratonlar düzeyine ulaşacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Dairesi Başkanı Hakan Orhunbilge yaptığı açıklamada, çok iyi bir planlamayla başarılı bir organizasyon yapmaya hazır olduklarını belirtti. Bununla birlikte Spor Kulübü Başkanı Odaman da tüm hazırlıkların tamamlandığının altını çizdi. İzmir Gençlik Spor İl Müdürü Murat Eskici  4 Ekim’deki maratona katıldığını ifade ederek, “İş birliği yapmaya hazırız” mesajını verdi.

Parkurda değişiklik yapıldı

Geçtiğimiz yıl yapılan Maratonİzmir’e katılan sporcuların da görüşü alınarak, 42 kilometrelik parkurun Karşıyaka ayağında değişikliğe gidildiği açıklandı. Daha önce Karşıyaka girişindeki Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı’ndaki maraton geri dönüşü noktası, Bostanlı Vapur İskelesi’ne kaydırıldı. 10 kilometrelik parkurda ise Şair Eşref Bulvarı’ndaki eski İZFAŞ binası önünden yarışa başlayacak sporcular, yarışın 5’inci kilometresine denk gelen Karantina Alt Geçidi’nden dönerek tek tur şekilde başlangıç noktasında yarışı tamamlayacaklar.

Sanal olarak da koşulabilecek

Sürdürülebilirlik” teması ile 11 Nisan’da düzenlenecek Maratonİzmir’e pandemi şartları nedeniyle 10 kilometrelik yarış için 750 koşucu, 42 kilometrelik yarış için 450 koşucu olmak üzere kontenjan ayrıldı. Kayıtların 15 Şubat’ta açıldığı hatırlatılırken, 42 kilometrelik yarışa 74, 10 kilometrelik yarışa da 217 koşucunun kayıt yaptırdığı açıklandı. Kayıtlar, www.maratonizmir.org adresinde devam ediyor. Maratonİzmir’e aktif olarak katılamayanlar ise www.bizkosariz.org adresi üzerinden kayıt oluşturarak maratonu sanal ortamda koşabilecek.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar