TCDD “Çuf Çuf” İsimli Elektrikli Scooter İle Yollara Çıkıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)'nın paylaşımlı elektrikli scooter sektörüne "Çuf çuf" isimli bir elektrikli scooter ile hızlı bir giriş yapacağını açıkladı! İşte TCDD'nin yeni gözdesi Çuf çuf ile ilgii tüm detaylar...

TCDD “Çuf Çuf” İsimli Elektrikli Scooter İle Yollara Çıkıyor!

Habertürk’ün haberine göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)’nın paylaşımlı elektrikli scooter sektörüne “Çuf çuf” isimli bir elektrikli scooter ile hızlı bir giriş yapacağını açıkladı!

TCDD’nin Yeni Ulaşım Aracı Çuf Çuf Olacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı koordinasyonluğunda elektrikli scooter firmaları ve kamu otoritelerinin katılımıyla Mikro Hareketlilik Ortak Akıl Toplantısı gerçekleştirildi. Yapılan toplantıda, elektrikli scooter’ların yasal düzenlemesi için gerekli olan esaslar belirlendi.

Şu anki mevzuatlarda resmi olarak tanımlanmayan elektrikli scooter’ları kimlerin kullanabileceğinin yanı sıra bu sektöre girmek isteyen şirketlerin ne gibi şartları yerine getirmek zorunda olacağı tartışıldı. Ayrıca elektrikli scooter, taslak yönetmeliğe ‘e-skuter’ olarak geçti.

Çuf Çuf İçin Yerli Girişimler Tercih Edilecek

Devlet demiryollarının da bu sektöre girdiğinin duyurusunu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptı. Karaismailoğlu, TCDD’nin elektrikli scooter için yerli girişimlerden hizmet aldığını aktarırken ilk etapta istasyonlarda hizmet vereceğini de belirtti.

Elektrikli Scooterların Düzenlemesi de Belli Oldu! İşte Yaş Sınırları ve Kurallar

Düzenlenen taslak metne göre, 16 yaşından küçükler trafikte scooter kullanamayacak. 16-18 yaş arasındaki kullanıcılardan mobilet ya da motosiklet ehliyeti istenecek.

18 yaşından büyükler için ehliyet şartı olmayacak. İki kişi scooter’a binemeyecek, çanta harici eşya taşınamayacak. Yaya yollarından scooter kullanılmayacak.

Her bölgeye girilmesine izin verilmeyecek

Araç tanımlaması ile trafiğe çıkacak olan scooterlar, plaka gibi bir kimlik bilgisi taşıyacak. Kiralık araçlarda olduğu gibi bu scooter’ı kiralayan kişi kiralama boyunca yapılan ihlallerden ve kural hatalarından sorumlu olacak. Scooterlar yönetmelikte ‘e-skuter’ olarak yer alacak. Bakanlıktan lisans, belediyeden yetki belgesi alacak. Scooter’ların kiralanması konusunda kullanılan sunucular Türkiye’de bulunacak. Yazılım her yola ya da bölgeye girilmesine müsaade etmeyecek.

Trafik cezası kesilebilecek

Diğer yandan scooter kara yolları trafik kanunda tanımlanacak. Trafik cezası kesilebilecek. Yayaları ve engellileri tehlikeye sokmayacak. Kask gibi güvenlik aksesuarları teşvik edilecek.

Yaya yolundan değil bisiklet gibi araç yolunun sağından gidebilecek. Rastgele direklere ve kaldırımlara bırakılamayacak. Uygun parklama alanları belirlenecek. Üniversite kampüslerinde kurallar daha serbest olacak.

 

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar