Tesisatçının büyük başarısı!

Gökyüzü ve yıldızlar hepimizin küçük yaşlardan beri merakını cezbeder. Kimilerimiz hep onları yakından görmek ister ve en azından bir teleskop yardımıyla izlemeye çabalar. Ancak, gerçekten bakmayı bilenler için güneş sisteminde çıplak gözle izlenebilecek Jüpiter’e gelince, bir yahut iki aylık bir dönem haricinde yılın geri kalan kısmında rahatlıkla izlenebiliyor. Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter’in kütlesi sistemdeki diğer gezegenlerden fazla... Bu dev gezegeni mutlaka görmek isteyeceksiniz.

Tesisatçının büyük başarısı!

Ülkemiz ve Denizli’nin Çameli İlçesinde geçtiğimiz gece çok nadir gerçekleşen bir gökyüzü olayına şahitlik etti. Gökyüzünde en parlak olan yıldızdan 4 kat daha çok parlak olan Jüpiter ile Ay birbirine çok yakın görüldü.

Jüpiter’in Büyük Kırmızı Lekesi Gözlemlendi

Neowise’ kuyruklu yıldız ile atmosfere giren meteoru aynı karede çeken Çameli Arıkayalı, tesisatçı ustası ve Astrofotoğrafçılıkla uğraşan İlyas Kurban’dan yeni bir fotoğraf karesi daha Çameli’nde gece 22:00’de çekilen görüntüde uyduları ile Jüpiter, Mars ve yeni doğan rafadan bir ay  yer aldığı görüntüyü tek kareye sığdıran İlyas Kurban Fotoğrafı sosyal Medya’da paylaşmasıyla kısa sürede ilgi gördü

Kendini Saklamayan Gezegenler

İlyas Kurban Sosyal Medya’da yayınladığı fotoğraf karesinin alltına şu notu düştü: “Sonsuz hareketin olduğu evrende bazı objeler; batmış olsa da bizi aydınlatmaya devam eden güneşimiz, sol tarafta ay,üstte bizi ziyaret edip giden Neowise,sağ tarafta sevdiği dünyasına kavuşamayıp aşk ateşinden yanan Jüpiter… Güneş battıktan hemen sonra güney batı ufkunda göreceğiniz çok parlak gökcismi ise Jüpiter gezegenidir. Hatta hemen sol tarafında Jüpiter’den biraz daha soluk biçimde Satürn’ü ve doğu ufkunda kızılımsı ışıltısıyla Mars‘ı görebilirsiniz.”

Ay ve Jüpiter Ne Zaman Görülebilir?

Ay ve Jüpiter’in görülebilmesi için Türkiye’de saat 21.30 sularında gökyüzüne bakılması gerekmektedir. Sonrasında saat 23.00’da görülmesi mümkün olacak ve son olarak saat 03.10 sularında yavaş yavaş kayboldu.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar