Tokyo Büyükelçisi Mercan Washington Büyükelçisi Oldu…

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği görevine, Tokyo Büyükelçisi Hasan Murat Mercan getirildi. AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ise Türkiye'nin Tanzanya'daki Darüsselam Büyükelçiliği görevine getirildi...

Tokyo Büyükelçisi  Mercan Washington Büyükelçisi Oldu…

Tokyo Büyükelçisi Mercan Washington Büyük Elçisi Oldu…
Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği görevine, Tokyo Büyükelçisi Hasan Murat Mercan getirildi. AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ise Türkiye’nin Tanzanya’daki Darüsselam Büyükelçiliği görevine getirildi.
Hasan Murat Mercan Türkiye’nin yeni Washington Büyükelçisi oldu.
Hasan Murat Mercan kimdir…?
Aslen Uşak Karahallı’lı olan Hasan Murat Mercan 14 Ocak 1959’da Ağrı Tutak’ta doğdu. Babasının adı Yaşar Nafiz, Annesinin adı Ümmü’dür.
Endüstri Mühendisi ve Öğretim Üyesi: Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü başarı ile  bitirdi. Yüksek lisansını aynı bölümde ve doktorasını ABD Florida Üniversitesi Karar ve Enformatik Bilimler Bölümü’nde tamamladı.
Cleveland State Üniversitesi’nde Doçent oldu. Cleveland State Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak ders verdi. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyeliğinde bulundu.
22. Dönem Eskişehir Milletvekili. 22. Dönem’de Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) ve Batı Avrupa Birliği Güvenlik ve Savunma Asamblesi (BAB) Türk Delegasyonu Başkanı olarak görev yapan Mercan  23. Dönem’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı oldu.
Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Mercan, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar