Toplumsal alınan kurallara uymak tedavi kadar önemli

MOSB-MED Genel Müdürü ve profesyonel koç Dr. Hülya Yurtdaş Pirinççi, yaklaşık 1 yıldan beri tüm dünyada ve 7 aydan bugüne de ülkemizde devam etmekte olan pandemi sürecini değerlendirdi.

Toplumsal alınan kurallara uymak tedavi kadar önemli

MOSB-MED Genel Müdürü ve profesyonel koç Dr. Hülya Yurtdaş Pirinççi, yaklaşık 1 yıldan beri tüm dünyada ve 7 aydan bugüne de ülkemizde devam etmekte olan pandemi sürecini değerlendirdi.

Toplumsal alınan kurallara uymanın tedavi kadar önemli olduğunu vurgulayan Pirinççi, “Sağlığını yaşam listesinin en başına koyan değerli sizler. Bu süreçte göstermiş olduğunuz hassasiyet aslında öncelikle sizlerin kendi sağlığınıza sonra da ailenize, sevdiklerinize ve çalışma arkadaşlarınıza gösterdiğiniz hassasiyettir. Sabah araçlarınıza veya servislerinize bindikten sonra başlayıp, iş yerlerinizde devam eden kişisel ve toplumsal tedbirlere uymanın yanı sıra olası vaka tespitiyle bir an kendinizi içinde bulabildiğiniz kriz ortamları gibi devam eden koşuşturma. Tetkik sonra tedavi, hospitalizasyon ve temaslı tespitleri ile filyasyon işlemlerinin tamamında bir şekilde yer aldınız. Artık toplumsal bir sorun olan bu pandemi sürecinde aynı disiplinle, toplumsal alınan kurallara uymak o kadar büyük bir önem taşıyor ki, aslında bir tedavi kadar kıymetli. Çok kıymetli. Biraz daha sabır, sükûnet ve hızla şu noktalara özen gösterin istiyoruz. İşyerlerinizde olan önlemleri, kendi kişisel önlemleriniz kadar sahiplenin, çünkü onlar sizler için. Hijyen, izolasyon ve sosyal mesafeyi korumayı öğrendik, lütfen devam edelim. Artık bağışıklık sistemimizi güçlendirelim. Çünkü en güçlü önemli silahlarımızdan biri o. Ekim ayı geldi ve İnfluenza ile birlikte Covid bulguları karışabilir “İkizdemi, başlığı altında yeni bir pandemi süreci içine girebiliriz. Korunmak artık yetmeyebilir, iyi olmak hatta çok daha iyi olmak zorundayız. Çalışma ortamlarınızda gösterdiğiniz özeni lütfen sosyal hayatınızda da gösteriniz, çünkü dışarıda aynı kontrolü sağlayamayabiliyoruz. Her şey ve herkesten önemlisi de şu sağlığımız en özel önceliğimiz, onu ancak biz koruyabiliriz. Daha sağlıklı olmayı en iyi biz sağlayabiliriz; düzenli uyku, sağlıklı beslenme ve hiçbir endişe ve kaygı taşımadan önceki önlemlerimize daha bilinçli bir yaklaşımla çalışmalarımıza devam etmeliyiz. Ve tüm bu pandemi sürecindeki mücadelede yine agresif, telaşlı, panik hali yerine sakin, tedbirli ve mutlaka çözebiliriz şeklinde yaklaşmalı, o huzuru yüzlerimizdeki gülümsemeyle yansıtabilmeliyiz. Unutmayalım ki Yaşamda en güzel servetimiz sağlıklı bir şekilde çalışmak ve üretebilmek. Çünkü üretmek, güçlü enerjimiz. Hem kişisel hem toplumsal bu gerçeği karantina günlerinde hissettik ve yaşadık. Sağlığına değer veren güzel insanlar, biz sağlık çalışanlarına verdiğiniz bu değer için sizlere minnettarız. Toplumun tümüne bu şekilde örnek olmanız dileğiyle. Sağlıkla ve sevgiyle kalınız” diye konuştu.

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar